По всичко личи, че политическата игра ще загрубява от ден на ден до изборите, а конфронтацията ще ескалира ежечасно. ГЕРБ и БСП вече са в състояние да се скарат за всичко и от всяка муха да направят слон. Това впечатление се потвърди и през изминалата седмица.
Годишният доклад на Министерството на правосъдието по изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека по дела срещу българската държава стана повод за яростна схватка между опозицията и управляващите в пленарната зала. Докладът обхваща периода за 2017-а, но даде повод на лидера на БСП Корнелия Нинова да обобщи, че държавата не спазва Закона за отговорността на държавата и общините за вреди и не завежда регресни искове срещу длъжностните лица, заради които България е осъдена в Страсбург. Нинова обеща, че когато дойде на власт, ще прати на съд всички отговорни лица и политици, заради които данъкоплатците са били принудени да вадят пари от джоба си.
"В закона пише, че този, който е причинил тази вреда умишлено, чрез незаконосъобразни действия или бездействия, трябва да носи отговорност, като плати от джоба си", заяви соцлидерката от парламентарната трибуна. И цитира текст, в който пише, че отговорността на виновния се осъществява в пълен размер.Тя наблегна, че ако нормативът се спазва, когато един политик или държавен служител върши нередности, ще знае, че ще трябва да си плати.
Корнелия Нинова попита премиера Бойко Борисов кога ще заведе дело срещу себе си по едно дело в Европейския съд по правата на човека, заради което бяхме осъдени да платим от бюджета 55 хил. евро? "Или кога Борисов ще заведе дело срещу Цветанов за шест дела, по които сме осъдени за 120 хил. евро?". По думите й докладът, който се разглежда, не е нито формален акт, нито поредният доклад. Този документ засягал основите на обществените ни отношения, както и един дълбок проблем на правовата държава.
Нинова се обърна и към българските граждани, призовавайки ги да са смели и да се борят за правата си. "От нас имаме ангажимента да заведем искове срещу тези, които ви отнеха правата, заради което вие платихте, а те продължават да рушат устоите на републиката", продължи лидерката на БСП.
Изявлението й предизвика ответната реакция на ГЕРБ. Удара пое шефът на правната комисия Данаил Кирилов. "Не ми стана ясно кой закон – виждате в доклада каква е разнообразността на делата", отбеляза той и препоръча на Нинова първо да се заеме със собствените си дела. "Когато осъдите себе си за "Техноимпекс", тогава питайте Борисов кога ще съди себе си. Когато вие осъдите Овчаров за "Белене" и за процедурата, която произведе, тогава питайте Борисов за Цветанов", каза Кирилов.
От своя страна Корнелия Нинова го върна в първи курс на Юридическия факултет на Софийския университет, където се учели основни неща в правото. "Първо, кой трябва да заведе тези искове и да плати парите? Учи се още в първи курс. Когато държавата плаща обезщетенията, тя завежда регресните искове. Конкретно в българските закони е записано, че това го прави министърът на финансите по решение на Министерски съвет и по указание на Бойко Борисов. Така че Министерският съвет и Борисов да вземат решения, да възложат на министъра на финансите и той да заведе иск срещу Цветан Цветанов и Бойко Борисов", изтъкна водачката на социалистите. Всички други шикалкавения били приказки на вятъра и бягане от отговорност.
Спорът по конкретната тема се радикализира, когато отново беше вкаран и въпросът за комунизма и антикомунизма, а на тепиха излязоха бившият седесар Спас Гърневски и комунистът Александър Паунов, за да припомнят отново престъпленията на едната и другата власт. Гърневски бе обвинен, че е писал за Альоша, а после искал да бута едноименния паметник в Пловдив, той пък отвърна със стих за 49-ия конгрес на БСП. "И на червена кобила да се качите, пак ще падате от нея", обърна се депутатът от ГЕРБ към Корнелия Нинова.
Точката сложи левият народен представител Явор Божанков. "Доказахме, че троловете са сред нас. Моля ви, когато видите трол на тази трибуна, моля, отнемете му думата", поиска Божанков от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, визирайки Гърневски.
На 5 февруари БСП изстреля залп срещу ГЕРБ от централата си на "Позитано", като обвини управляващите, че се опитват да узаконят фалшификациите в изборите чрез поправки в Изборния кодекс, тъй като са притеснени от евентуална загуба.
"Няколко пъти сме казвали пред вас, че управляващите от ГЕРБ залагат корупцията вече в законите и сме давали конкретни примери за това. Сега обаче се готвят да направят нещо ново. Също няколко пъти сме ви казвали, че живеем с авторитарна власт и че вървим ускорено към диктатура, съдейки по това как се вземат еднолично решенията и се нарушават всички принципи за разделение на властите", каза Корнелия Нинова на свиканите на специален брифинг журналисти. Според нея с внесените тихомълком между първото и второто четене промени в Изборния кодекс от никому неизвестната депутатка от управляващата партия Анна Александрова ГЕРБ узаконяват принципа "една партия – една държава".
Социалистите обявиха, че ще сезират Венецианската комисия за тези поправки. Освен това внесоха в парламентарното деловодство предложение за откриване на процедура по избор на нова Централната избирателна комисия, тъй като мандатът на сегашната вече е изтекъл. БСП настоява другата седмица смяната на състава на ЦИК да влезе в дневния ред на парламента и даде два дни срок на Правната комисия да изработи процедурните правила за избора на нови членове. Левицата ще се бори докрай и за повсеместно въвеждане на машинното гласуване.
Корнелия Нинова обясни, че сега решенията на избирателните комисии се вземат с две трети мнозинство от членовете им, което предполага участие на всички партии в тях. Но с "новите предложения ГЕРБ въвеждат падащия кворум с обикновено мнозинство", което елиминирало другите партии от вземането на решения.
Сред другите промени в Изборния кодекс, внесени от ГЕРБ, бе посочено отпадането на възможност да обжалваш при съмнение за фалшификация на вота. Досега, ако първоинстанционният съд отмени резултата, се насрочват нови избори. "Сега ГЕРБ предлага това да отпадне и същата комисия да вземе ново решение на база на същите фалшиви протоколи. Отменя се правото да обжалваш с касационна жалба", възмути се Нинова.
Заместник-председателят на лявата парламентарна група Крум Зарков пък припомни, че БСП предлага промени в Изборния кодекс, свързани с избирателните списъци и с избирателните протоколи.
"Два основни проблема идентифицирахме в изборния процес. Единият е свързан с избирателните списъци – проблем, който се дискутира от години. Предлагаме най-накрая да бъде създаден съществуващият в закона публичен регистър на избирателите. Вторият е свързан с т. нар. втори оригинал на протокол. Предлагаме да има само един протокол, който да служи за оригинал и съответните процедури за неговите поправки в случай на случайна грешка. Нашата цел е да гарантираме възможно най-прозрачен и честен изборен процес. За съжаление предложенията на нашите опоненти вървят точно в обратната посока", заяви Зарков. А също и че според препоръките на Венецианската комисия изборното законодателство не бива да се променя шест месеца преди избори. (Вотът за нов Европейски парламент е на 26 май.)
Зарков призова никакви промени да не влизат в залата и да се приложи сегашният Изборен кодекс. Той не е перфектен, но така, както върви, няма да бъде подобрен, а напротив, предупреди социалистът.
Отговорът на ГЕРБ дойде също на специален брифинг в партийната централа час и половина след този на БСП. Председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов обвини опозицията, че търси провокации, а не честни избори: "Имаме дълбокото убеждение, че тези изявления на лидерката на БСП целят да подрият изборния процес чрез една нова, неподготвена, нестикована, некомпактно и организационно стъпила в правомощията си нова ЦИК." И още – новата идея на БСП била саботаж, социалистите искали изборите да бъдат провалени, а внесените от Анна Александрова предложения за промени в изборния закон били негови.
"Ако искаме честни избори, би следвало да делегираме доверие на сегашната ЦИК, която е провела множество избори. Такива и които ние не сме печелили. Да разчитаме на обстоятелството, че тази комисия има опит", бе становището Кирилов.