Парламентът прие доклада за изпълнението на решенията на ЕСПЧ по дела срещу България за 2017 г.

Депутати

Парламентът прие Годишния доклад на министъра на правосъдието по изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека по дела срещу Република България за 2017 г. За този период постановените решения по дела срещу България са 65, от които 31 са осъдителните решения, 2 допълнителни решения по въпроса за обезщетенията, 6 оправдателни решения по същество, 14 решения, с които съдът е отхвърлил жалбите като недопустими, и 12 решения, с които жалбите се заличават от списъка на делата. По критерий брой висящи жалби пред ЕПСЧ за 2017 г. България отново се нарежда на 15-о място с 623 жалби.

Заместник-министърът на правосъдието Николай Проданов посочи, че в доклада се съдържат констатации за много важни положителни тенденции в работата на ЕПСЧ по български дела. Жалбите намаляват с високи темпове, отбеляза той. Проданов каза, че поне в някои обществени сегменти са създадени ефективни вътрешноправни механизми за защита. 15-то място е нелошо място, предвид че пред нас са държави с утвърдена демократична традиция, посочи той. Проданов коментира, че предстоят избори и днес е станал свидетел в парламента на един чисто политически договор върху един документ, който има юридически характер и точно определени рамки. Чух първо една забележителна историческа лекция, след това – една програма за строителството на съвършена България, отбеляза той.

От левицата заявиха, че няма да подкрепят доклада за изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека, защото от него няма да има последствия. Според Крум Зарков /"БСП за България"/ за това не са виновни авторите му, а управляващото мнозинство. Много от решенията на ЕПСЧ се повтарят систематично и трябва да се вземат мерки, коментира той. Зарков обаче отбеляза, че по-рано днес мнозинството е отхвърлило предложените от БСП мерки в Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, така че хората да могат да се възползват от правосъдие в собствената си страна и да не прибягват до международно.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов /ГЕРБ/ коментира, че проблемът на законопроекта е бил, че той е "една гола декларация без процедура" и дори привидно няма да изпълни съответните решения на Европейския съд.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст