По-строги наказания за домашно насилие

С пълно единодушие и без дебати депутатите окончателно гласуваха по-строгите мерки за борба срещу домашното насилие в четвъртък (7 февруари). Парламентът прие на второ четене промените в Наказателния кодекс. Нямаше гласове против, както и по време на заседанието на правната комисия ден по-рано.

Убийство в условията на домашно насилие ще се наказва с от 15 до 20 години затвор или доживотна присъда без право на замяна. Измененията предвиждат още от три до десет години затвор при системно упражняване на физическо, сексуално или психическо насилие от настоящи или бивши съпрузи, или при съпружеско съжителство. Мерките предвиждат: при системно преследване лишаване от свобода до една година или пробация, а ако деянието е извършено в условията на домашно насилие, наказанието е затвор до пет години.

При принудителни бракове законът предвижда затвор от една до шест години, и от три до осем години, когато принудата е от страна на родител или настойник, както и при принуждаване на непълнолетни лица с користна цел. Всички тези прояви на домашно насилие трябва да са поне трикратни, за да се задейства наказателната процедура.

Водещият вносител на поправките – председателят на Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ, посочи: "Изключително важни промени, изключително важно послание към всички онези жени, деца, които са малтретирани вкъщи. Това е един удар срещу домашното насилие". По думите й, след като народните представители от всички политически сили са постигнали такова единодушие по такъв важен закон, то пред тях имало възможност "да работим единно и да правим добро законодателство".

Психическият тормоз, за който първоначално се предлагаше ефективно наказание, отпадна от текстовете по препоръка на работната група от магистрати, тъй като това се оказа много трудно доказуемо престъпление. Освен това за три псувни човек можеше да иде в затвора, беше едно от изказаните мнения.

Първоначалният замисъл да има затвор до 3 години за родител, който не спазва съдебното решение и отказва на другия родител контакт с детето след развода, също отпадна. Наказанието е само глоба до 10 хил. лв. И тук депутатите се отказаха от крайни мерки заради деликатността в тези отношения между родителите и по съвет на прокуратурата, която им е предоставила статистика, че и при досегашните дела до присъди не стигат поне 3/4 от случаите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст