Джеф Безос: "Избягвайте капана "как се прави."
Основателят на Amazon е №1 в списъка на най-богатите със състояние от 122 млрд. долара.
Безос планирал да продава през компанията си почти всички книги, които има в интернет. Но нито един от експертите, с които бизнесменът се консултирал, не вярвал, че идеята му може да се реализира. Повечето го съветвали да се съсредоточи върху популярните жанрове и издания.
"Всеки разумен човек, когото попитахме, ни каза да не го правим. Получихме добър съвет, игнорирахме го и това беше грешка. Но тази грешка беше една от най-добрите неща, които се случиха с компанията. След като станете експерт, рискувате да попаднете в капана на информационните догми. Започваш да знаеш точно "как се прави" и губиш възможността да разбереш "как би било възможно", казва Джеф Безос.
Бил Гейтс: "Обградете се с хора, които ви дърпат нагоре."
Създателят на Microsoft притежава 90 млрд. долара и е вторият по богатство човек в света.
През 2017-а бизнесменът даде в Twitter няколко съвета на завършващите училище, посочвайки им важността на обкръжението. По думите му – за човека е естествено да се движи в същата посока, в която се движат близките му хора.
"Ако приятелите ви са свикнали да се задоволяват с малко, няма да е за чудене, ако с времето и вашият плам угасне. Обратното, ако сте в обкръжението на успели хора, те ще ви накарат да вярвате, че можете повече. Затова се заобиколете с личности, които ви предизвикват, които ви учат и ви мотивират да бъдете по-добри", твърди Гейтс. Милиардерът счита, че такъв човек е жена му – Мелинда Гейтс, предприемач и филантроп. Тя е омъжена за основателя на Microsoft от 1994 година.
Уорън Бъфет: "Инвестирайте в себе си."
Инвеститорът от Омаха е на трета позиция по богатство със състояние от 84 млрд. долара.
Той предлага да гледате на кариерата си като на бизнес, а на себе си – като на основен продукт. Безсмислено е да се произвежда стока, която потребителите не харесват. Вие няма "да продадете" себе си и няма да получите мечтаната работа, ако не инвестирате в собственото си израстване.
"Най-доброто вложение, което можете да направите, е да инвестирате в собствените си способности. Всичко, което предприемате за развитие на уменията или бизнеса си, най-вероятно ще даде резултат", съветва Бъфет.
Бернар Арно: "Помнете, че парите не са цел, а следствие на успеха."
Президентът на групата Louis Vuitton Moët Hennessy е успял за спечели 72 млрд. долара.
Дългосрочното планиране е от голямо значение в сферата на финансите. Човек може да преследва лесна печалба, да я получи, а след това бизнесът му да се разпадне. Арно предлага хората да мислят по-мащабно и да си представят какво ще се случи с бранда им след пет или десет години, вместо до се оценяват приходите за близките шест месеца. Според него ключът към успеха е да създадеш нещо базисно и непрекъснато да добавяш към него нещо модерно.
"Парите са само следствие – смята Арно. – Винаги казвам на екипа си: не се тревожете за печалбите. Ако вършите работата си добре, парите сами ще дойдат."
Марк Зукърбърг: "Не се страхувайте да рискувате."
Основателят на Facebook е собственик на 71 млрд. долара и пети по богатство в света.
В едно интервю създателят на популярната социална мрежа казва, че съмненията пречат на успеха. Пътят към известността е отнел повече време на Facebook заради опасенията, че Google ще направи подобен продукт и проектът може да не успее. Ето защо Зукърбърг е убеден, че "най-големият риск е да не рискуваш". "В свят, който се променя твърде бързо, единствената стратегия, която гарантирано ще се провали, е да не рискуваш", изтъква предприемачът.
Амансио Ортега: "Не вярвайте в абсолютния успех."
Състоянието на създателя на Zara и Inditex се оценява на 70 млрд. долара.
Историята на Ортега е ярка илюстрация как човек може да се измъкне от бедността и да стане един от най-богатите в света. На 13 години зарязва училището, защото пари не стигат, и трябва да работи. Започвайки като куриер в магазин за ризи, Ортега успява да създаде империята Inditex, специализирана в областта на "бързата мода". Главният офис на бранда се намира в малкото градче Ла Коруня в Испания. Макар днес да е на 82 години, Ортега продължава да ходи всеки ден в офиса, общува със служителите и изслушва идеите им. А бизнесът е изцяло ориентиран към желанията на клиентите.
"Най-лошото, което можеш да направиш, е да станеш самодоволен. Успехът никога не е гарантиран. Не си позволявам да се задоволя с постигнатото и винаги се старая да внуша това на хората около мен", споделя Амансио Ортега.
Карлос Слим Елу: "Не се страхувайте от конкуренцията, изучавайте съперниците си."
Богатството на инвеститора е 67.1 млрд. долара.
Първият си милион бизнесменът печели едва на седемнайсет. Това става възможно, след като започва да инвестира на 10 години не без помощта на баща си. Карлос Слим Елу си признава, че следва съветите му и до ден днешен. Според него "конкуренцията винаги ви прави по-добър, дори когато конкурентът побеждава". Той съветва да се съревноваваме на най-високо равнище, за да разберем докъде се простират силите ни: "Да вземе едни спортист. Той може да е много добър у дома, но не толкова, колкото съседите му. За да разбере това, трябва да излезе извън дома си."
Чарлз Кох: "Ценете грешките."
Съсобственикът на компанията Koch Industries дели с брат си осмото по размер състояние в света. Личното му богатство е 60 млрд. долара.
Според Чарлз Кох повечето иновации се раждат по метода на пробите и грешките. При това в последните има смисъл – дори когато нанасят вреда. Бизнесменът смята, че човек, който избягва провалите, никога няма да опита нещо ново.
Дейвид Кох: "Помнете, че не можете да контролирате всичко."
Съсобственик на компанията Koch Industries с богатство от 60 млрд. долара.
През 1992-ра Дейвид Кох е диагностициран с онкологично заболяване. В продължение на много години предприемачът спонсорира изследвания, посветени на смъртоносната болест. По думите му "когато се съпротивляваш на рака, всичко останало изглежда твърде лека битка".
Лари Елисън: "Не бъркайте чуждите очаквания със своите."
Щефът на корпорацията racle е десети по богатство в света със състояние от 58.5 млрд. долара.
Бъдещият милиардер възнамерявал да стане лекар. Неговото семейство, учителите и приятелката му искали да се занимава с тази професия, но той зарязал подготвителните курсове за медицинския факултет. По-късно, когато започнал да се занимава с програмиране, жена му го напуснала с обвинението, че няма амбиции. И разводът се превърнал в повратна точка в живота му.
"За пореден път не можах да оправдая очакванията на другите – разказва Елисън. – Но този път не бях разочарован от себе си, защото не успях да стана това, което очакваха от мен. Техните мечти и моите мечти бяха различни. И аз никога повече няма да бъркам едното с другото."