До 2022 г. ще бъде създаден единен публичен регистър, в който поетапно ще бъдат вписани всички правоспособни юристи в България, завършили след 1990 година. На завършващите в бъдеще студенти със специалност "Право" пък ще им се наложи да инвестират доста по-сериозни усилия, за да получат заветното свидетелство за правоспособност, което ще им даде право да работят като юристи.
Това са само част от новите моменти, които държавата е заложила в новата Наредба за придобиване на юридическа правоспособност на министъра на правосъдието, която беше обнародвана в "Държавен вестник" във вторник (12 февруари).
На първо място, се променя начинът, по който ще се провежда стажът след семестриалното завършване на студентите от юридическите факултети. Той вече ще се дели на общ и професионален. Общият ще трае два месеца и ще се провежда в районните, окръжните и административните съдилища по местоживеене, в прокуратурите и в следствените отдели. А професионалният стаж, който ще трае четири месеца, ще се води от адвокат, нотариус, съдия по вписванията, съдебен изпълнител или конкретен магистрат. Може също да се провежда и във Висшия съдебен съвет или Инспектората към ВСС, при омбудсмана, в Националния институт по правосъдието, в орган на изпълнителната власт и дори в арбитражните съдилища. Има изисквания и към наставниците на младите юристи – те трябва да имат минимум петгодишен юридически стаж.
Целта на новите правила е стажант-юристите да придобият практически знания и умения в конкретно избрана от тях област на правото. Но най-вече идеята е занапред стажът да не може да се преминава просто "проформа".
След стажа следват изпитите за правоспособност, който също ще бъде доста по-тежък, отколкото беше досега. Занапред студентите ще се явяват на тест и на писмен изпит за решаване на практически казус в два поредни дни. При това само този, който е "минал" теста, ще може да покаже способностите си на практика.
За да бъде допуснат до казусите, кандидатът трябва да е отговорил на поне 70% от въпросите, които ще са свързани с наученото по време на стажа му. По време на теста студентите няма да могат да ползват никакви "помощни" материали – включително и нормативни актове. Стигнат ли до втория тур на изпита обаче, тази помощ ще им бъде позволена.
Юридическа правоспособност ще получи само този, който е издържал и двете части на изпита. Ако кандидат-юристът бъде скъсан, той ще трябва да "доучва" – като ходи на допълнителен стаж за още два месеца. Сетне пак ще има право да се яви на изпит. Но ако бъде скъсан трети път – това ще му е за последно. Ще може само да се снима с дипломата си от университета за спомен, но няма да може да работи като правоспособен юрист. Това става ясно от разпоредбите в новата наредба, в която буквално е записано: "При оценка "неиздържал" стажант-юристът има право да се яви на изпит след допълнителен двумесечен стаж до три пъти…".
Новост също е и задължението на правосъдното министерство да публикува отговорите на теста и казусите на сайта си. Досега такава практика нямаше, защото и изпитът за правоспособност се провеждаше по съвършено различен начин.
Наредбата обаче влиза в сила от 1 януари 2020 година. Дотогава стажът на юристите ще протича по досегашния ред, а и изпитът за правоспособност ще си е старият и не чак толкова труден…