Жалба блокира търга за “Турски поток” през България

Турски поток

Жалба до Комисията за защита на конкуренцията блокира временно търга за проектирането и строителството на "Турски поток" през България. Това стана ясно от съобщение на държавното дружество "Булгартрансгаз". Жалбата е внесена в КЗК на 8 февруари, а подател е компанията "Атоменергоремонт". Оферти трябваше да се събират до 15 февруари, а кандидатите да станат ясно три дни по-късно. Сега обаче тези срокове ще бъдат удължени, след като антимонополистите се произнесат по въпросната жалба. Търгът е с индикативна стойност 2.3 млрд. лева.

В тази колосална сума влиза изработването на инвестиционни проекти, изработването на документации за имотите, засегнати при строителството и спасителните археологически проучвания, подготовка за строителството, доставка на необходимите материали и оборудване, строително-монтажни работи и един куп други бюрократични дейности. 

Предвижда се разширението на българската газопреносна мрежа да обхване  11 области – Варна, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана, Видин. 

"Булгартрансгаз" успя да приключи успешно третата фаза в търсенето на компании, желаещи да пренасят природен газ през България. Три фирми са заявиха желание да резервират преноса на синьо гориво с начална точка българо-турската граница и изход в посока Сърбия в района на град Зайчар. Става дума за руската "Газпром", нашата "Булгаргаз", както и швейцарското дружество MET Group. Най-голям дял за капацитет поиска "Газпром".

Общият капацитет на входа на трасето при Турция ще е 18 млрд. куб м, а на изхода към Сърбия – 13 млрд. куб метра. Реализирането на проекта ще осигури възможност България да запази стратегическото си място на газовата карта на Европа, а също и да диверсифицира доставките. Нагласите са при реализирането на тези планове приходите да са от порядъка на 360 млн. лв. на година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст