Испания отне приза на Италия за най-здравата нация на планетата. Това става ясно от последното издание на индекса на агенция "Блумбърг" (Bloomberg Healthiest Country Index), публикувано на 24 февруари. То подрежда 169 държави по набор от променливи показатели, (включително продължителност на живота), допринасящи за общото здравословно състояние на населението и налага "глоби" за рискови фактори като тютюнопушене и затлъстяване. Взети са предвид и различни елементи на околната среда като достъп до чиста вода и канализация.
В челната десетка на класацията влизат общо шест европейски държави – Испания на първо място, Италия на второ, Исландия на трето, Швейцария на пето, Швеция на шесто и Норвегия на девето. От азиатските участници най-здрави са японците (четвърто място) и жителите на Сингапур (осми). Австралия е седма, а Израел – десети.
Испанците са най-дълголетни сред жителите на Европейския съюз и в глобален план отстъпват единствено на японците и на швейцарците. Според прогнозите до 2040-а Испания ще е първа по продължителност на живота – 86 години, следвана от Япония, Сингапур и Швейцария, според Института по здравни мерки и оценки на университета във Вашингтон. Проучване за Испания на Европейската обсерватория на здравните системи и политики от 2018-а посочва, че "първичната грижа се осъществява основно от държавни институции, специализирани фамилни лекари и сестри, които предлагат превантивни услуги на деца, жени и възрастни пациенти, както и срещу остри и хронични заболявания. Отбелязва се и намалялата през последното десетилетие смъртност от сърдечни заболявания и рак. Изследователи от катедрата по медицина на университета в Навара отдават дължимото и на хранителните навици на испанците и италианците, и по-специално на "средиземноморската диета със студено пресован зехтин и орехи", която е по-благоприятна срещу сърдечни инциденти отколкото режима с намален прием на мазнини.
Между страните от Северна Америка най-напред в класацията е Канада – на шестнадесето място, която изпреварва далеч Щатите (на тридесет и пето място) и Мексико (на петдесет и трето). Продължителността на живота на американците намалява заради смъртните случаи от свръхдоза приети наркотици и от самоубийства.
Четири места над САЩ е Куба – единствената държава с по-предна позиция, която не е класифицирана с "високи доходи" от Световната банка. Една от причините за успеха на острова е акцентът върху превантивните грижи. Докато Щатите наблягат на диагностиката и лечението на заболяванията.
На петдесет и второ място е Китай – продължителността на живота на милиардното му население се очаква да надмине американците до 2040-а.
Сред 30-е най-болни нации в света 27 са африкански държави от региона под Сахара. Останалите три са Хаити, Афганистан и Йемен.
"Блумбърг" включва в класацията си само страните с население поне 300 хил. души и онези, които предоставят достатъчно данни за сравнение.