Националната банка на Швейцария преобрази най-противоречивата си банкнота – тази от 1000 франка. На новата купюра, която влиза в обращение на 13 март, е изобразен парламентът на страната и ръкостискане. Тя се появява няколко седмици след като Европейската централна банка прекрати емисиите си на банкнотите с най-висок номинал (500 евро), за да спре използването им от подземния свят.
Швейцарските банкноти се произвеждат от регистрираната в Цюрих печатница Orell Fuessli, която през 2019-а празнува своята 500-а годишнина. Емитирането на купюри от 1000 франка е започнало през 1938-а.
Допитване сред населението на алпийския оазис от 2017-а показва, че кешът все още се използва широко в страната въпреки наличието на приложения и различни електронни опции за разплащания. Около 40% от анкетираните са заявили, че са притежавали банкноти от 1000 франка през последните една-две години. За по-малкия номинал от 200 франка този дял е по-голям – скача на 60 процента.
Редом с банкнотите от 10 хил. долара в Сингапур и Бруней (стойността на всяка от тях се равнява на около 7400 щ. долара) най-едрата швейцарска купюра е една от най-ценните в света. Масовите критики, че те помагат на организираната престъпност, не са популярни в Швейцария, където заможните охраняват личното си пространство много ревностно. Проучване на швейцарската централна банка сочи, че почти 20% от хората предпочитат да използват пари в брой и за плащания над 1000 франка.