Индия може да изпрати автоматичната станция Чандраян-2 на Луната през май

розова луна

Полетът на индийската автоматична станция Чандраян-2 към Луната със самоходно превозно средство на борда все  е планиран за май тази година. Това съобщи пред журналистите ръководителят на Индийската организация за космически изследвания (ISRO) Кайласавадиву Сиван, предаде ТАСС..

"През май ще стартираме мисията PSLVC-46, следвана от PSLVC-47 и Чандраян-2", цитира Сиван в сряда, цитиран от вестник " Хиндустан Таймс " .

Първите две мисии изстрелват спътници в орбита с помощта на ракетата-носител на PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle).

По-рано беше планирано, стартирането на тази мисия  да бъде осъществено през април тази година. Това не е първата отмяна на началото на експедицията. Първоначално се очакваше, че индийската автоматична ще стартира през април 2018 година. Тогава беше обявено, че мисията е отложена за октомври 2018 г., след това – за януари 2019 г., а по-късно – за април 2019 г. Причините за отлагането на експедицията не са обявени официално.

Космическият кораб "Чандраян-2" трябва да продължи индийската лунна програма, която корабът "Чандраян-1" започна, изпратен към Луната през 2008 г. Ако Чандраяан-1 е била орбитална станция, то Чандраян-2 е много по-сложен проект, който включва кацане на повърхността на земния спътник и ''разходка'' на малък индийски лунен роувър, който трябва да работи на лунната повърхност поне един лунен ден ( 14 земни дни).

Досега само Съединените щати, Русия и Китай са успели да създадат апарат за меко кацане на повърхността на Луната.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст