Всякакво мирно споразумение с афганистанските талибани зависи от обявяването на постоянно примирие и ангажимент да се сложи край на дългогодишната война в страната. Това заяви специалният пратеник на Съединените щати за мир в Афганистан Залмай Халилзад, цитиран от Ройтерс.
В интервю за най-голямата афганистанска частна телевизия "Толо нюз" Халилзад добави, че в исканията си талибаните наблягат на изтеглянето на войските на САЩ от страната, докато Вашингтон набляга на тероризма. "Стремим се към мир и политическо уреждане. Искаме мирът да ни даде възможността да се изтеглим", подчерта Халилзад.
Съединените щати разполагат с около 14 000 военнослужещи в Афганистан в рамките на ръководената от НАТО мисия "Решителна подкрепа" за обучаване и подпомагане на афганистанските сили за сигурност в борбата им срещу талибаните и екстремистки групи като "Ислямска държава" и "Ал Кайда", припомня Ройтерс.
Американският президент Доналд Тръмп се стреми споразумение, за да сложи край на най-дългата водена от страната му война, която свали от власт талибаните в Афганистан след нападенията от 11 септември 2001 г. в Съединените щати.
Междувременно в Афганистан при засилени мерки за сигурност започна четиридневното заседание на Върховния съвет на старейшините – Лоя Джирга с участието на 3200 делегати от цялата страна, предаде ДПА.
Пътищата до мястото на срещата в Кабул бяха затворени за движение от снощи, а из цялата столица бяха разположени контролно-пропускателни пунктове с полиция и военни.
Участниците в Лоя Джирга ще обсъждат постигането на национален консенсус и обща позиция, включително "червени линии", за евентуални мирни преговори с талибаните.
Според организаторите 30 до 35 от участниците ще са жени.
Ръководителят на афганистанския Висш съвет за мир и главен организатор на заседанието Мохамад Умер Даудзай благодари на талибаните, че са позволили да дойдат участници от райони под техен контрол.
Сред бойкотиращите тази Лоя Джирга високопоставени политици са бившият президент Хамид Карзай, ръководителят на правителството Абдула Абдула и бившият председател на Съвета за национална сигурност и кандидат-президент Ханиф Атмар.
















