Зеленогорски: Къде е демокрацията, щом олигарсите ще могат да си купуват цели партии?

Парламент Найден Зеленогорски

ГЕРБ и ДПС се обединиха около идеята за отворено финансиране на партиите, което означава, че бизнесът може да субсидира някоя партия и то без таван. Това на практика означава, че олигарсите могат да си купуват цели политически структури и да диктуват каквото законодателство им е удобни. Аз питам за каква демокрация говорим?

Това каза заместник-председателят на "Движение България на гражданите" Найден Зеленогорски пред БНТ по повод договорката между ГЕРБ и ДПС в закона да се въведе възможността бизнесът да финансира политически партии.

По думите му подобни идеи са абсурдни и целят да изпитат доколко издръжлив е избирателят и колко дълго ще е търпението му. Той подчерта, че действащата досега система на субсидиране на партиите от бюджета е било добро решение. Проблемът е, че още с въвеждането й е била побългарена. "В германския модел се субсидират партиите, представили се добре и на европейски, и на местни, и на парламентарни избори, докато у нас значение има само резултатът от парламентарния вот. Аз питам – защо автентичната десница например, която на местните избори има 10%, не получава държавна субсидия?", посочи Зеленогорски.

По думите му с промените в закона за финансиране на политически партии се цели да се унищожи конкуренцията, което е основен принцип на демокрацията. Според Зеленогорски идеята е да останат две-три партии и така реално да се отстрани опозицията. Той припомни, че ДБГ предлага финансирането на партиите да е по регресивна скала, според която по-големите партии ще получават по-малко от бюджета, а по-малките – повече. Според него това ще е справедливо и ще може да осигури относителна конкуренция на политически възгледи и идеи.

На въпрос на водещата как ДБГ се готви за местните избори, Найден Зеленогорски подчерта, че Движението не само се стреми да запази сегашните си позиции с областните и общинските центрове, но и да увеличи броя на кметовете и общинските съветници. Той обясни, че на местните структури на Движението могат да решават в какви коалиции да влизат, така че да бъдат предложени почтени хора, познати на общността и доказали своите управленски качества.

"Разбира се, че ДБГ ще търси партньорите си най-вече сред автентичната десница, както бе на миналите избори в Плевен и Добрич. За съжаление на европейските избори не можахме да се съберем ние, десните хора, което щеше да ни даде възможност поне за двама евродепутати. Но ДБГ взе правилното решени да не участва в евровота, за да не се впуска в „братоубийствена война“, завърши Зеленогорски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви, че цените вече ще бъдат обозначени само в евро?

Подкаст