Ще се опитат ли САЩ да отслабят долара?

долари

Не очаквайте почивка от шумното говорене на официалните американски власти по отношение на долара, въпреки валутата да е близо до 3-месечно дъно, преди ключовата среща на Г-20 тази седмица, пише Bloomberg.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп счита, че доларът е твърде силен, каза в началото на седмицата високопоставен служител на американската администрация. Миналата седмица Тръмп обвини Европа и Китай, че отслабват своите валути, за да получат конкурентно предимство.

Банките на Уолстрийт дори започват да се чудят, дали има риск САЩ да опитат да обезценят долара. На фона на предложението на кандидата за президент на Демократическата партия Елизабет Уорън за "активно управляване" на валутата, стойността на долара обещава да е силно застъпена тема в предизборната кампания.  

Този месец финансови министри и централни банкери постигнаха съгласие, че валутна война няма да е от полза да никого. Въпреки това според Зах Пандл от Goldman Sachs, тъй като падащ обменен курс може да компенсира отражението от мита срещу определена страна – нещо, което самият Тръмп отчита – валутите се превръщат в необходим елемент на всякакви търговски преговори. Това означава, че на срещата на Г-20 в Осака чуждестранните обменни курсове неминуемо ще бъдат гореща тема.  

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст