Военното разузнаване трябва да се ръководи от военен. Такова мнение изказа Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания, сигурността и международните отношения, пред БНР по повод последните промени в съответния закон и наложеното от президента Румен Радев вето. Преди да излязат в лятна ваканция депутатите от парламентарното мнозинство промениха Закона за военното разузнаване и приеха, че то може да се оглавява и от цивилен. Само преди 4 години същите управляващи от ГЕРБ пак поправяха същия нормативен акт, но в обратна посока – само военни да са начело на това разузнаване. Сега управляващите в типичния си стил направиха корекция на корекцията.
"За мен няма никакво съмнение, че тази служба трябва да бъде оглавено от военен. Не защото такава е практиката в почти всички страни от НАТО и не защото българското военно разузнаване по традиция винаги е имало за ръководител генерал и то с две академии. А защото същността и обхватът на неговата дейност е такава", коментира Симеон Николов. По думите му началникът на Военното разузнаване трябва да бъде човек с военно образование, да има дългогодишен опит на разузнавач, да е геополитик и визионер и да бъде добър и умел ръководител.
"Не се става генерал с търкане на депутатската скамейка, нито разузнавач – с чиновническа работа в Министерството на отбраната", посочи експертът.
По думите му по време на прехода не сме говорили открито за военното разузнаване. "Манията за секретност пречеше да разбираме неговото значение в една демократична страна", отбеляза Николов. Според него много малко хора знаят за героизма на българските офицери в Ирак или за високите оценки на партньорите ни от НАТО за резултатите от сътрудничеството им с военното разузнаване.