БСП – София иска отстраняване на опасните дървета в столицата

паднало дърво

БСП-София настоява кметът на Столична община Йорданка Фандъкова да възложи незабавно проверка за сухи и опасни дървета по уличната мрежа на града, както и в дворовете на училищата и детските градини. В най-кратки срокове да се даде публична информация за установените дървета и те да бъдат отстранени, за да се гарантира живота и здравето на жителите и гостите на София.

Искането на столичните социалисти е по повод на сухо дърво, което падна преди три дни и унищожи автомобил на ул. „Стара планина“ в центъра на София. "За щастие и късмет няма пострадали хора, въпреки че падналата бреза, която е с внушителни размери и тегло, бе препречила цялата ширина на улицата и тротоара", посочват от БСП-София.

Хората на Калоян Паргов припомнят, че в Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община ясно е посочено, че кметът ръководи и координира цялостната дейност по опазване, изграждане и поддържане на зелената система, и организира изпълнението на бюджета по дейност „Озеленяване“.

"За съжаление през 3-те мандата на кмета г-жа Фандъкова липсва системна грижа за зеленото богатство на София – градските паркове и дърветата в междублоковите пространства и уличното озеленяване. В резултат от паднали сухи дървета в града за последните пет години има два смъртни случая и голям брой инциденти с пострадали хора и материални щети", твърдят от левицата.

Социалистите подчертават, че въпреки многократно увеличения бюджет за озеленяване – от 8 мил. лв през 2009 на 30 мил. лв. за 2019 г., с години не се отстраняват загинали едроразмерни дървета от уличното озеленяване и в градските паркове, а броят на новозасадените дървета е крайно недостатъчен за мащабите на София.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст