Франция, Великобритания и Германия искат свикване на Съвет за сигурност на ООН заради Сирия

ООН съвет за сигурност

Франция, Великобритания и Германия са поискали да бъде свикан Съветът за сигурност на ООН, за да обсъди турската офанзива в Северна Сирия, съобщи френският държавен секретар по европейските въпроси Амели дьо Моншален, цитирана от Ройтерс.

Пред парламентарната комисия по външни работи на френския парламент Дьо Моншален каза още, че трите страни подготвят съвместна декларация, в която ще осъдят категорично турското навлизане в Сирия. Тя допълни обаче, че обща декларация на ЕС засега не е приета, защото някои страни още не са се присъединили към нея.

Турски военни заедно със Сирийската национална армия започнаха военната операция "Извор на мира" в Северна Сирия, насочена срещу терористите от ПКК/СЗН и ДАЕШ, съобщи днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от турските медии.

Целта на Турция е да елиминира терористичния коридор по южната си граница, да донесе мир и стабилност в региона, каза президентът.

Ердоган уточни, че офанзивата е насочена срещу джихадистката групировка ДАЕШ ("Ислямска държава"), както и срещу сирийските кюрдски Сили за защита на народа (СЗН), които според Турция са свързани с поставената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст