Мнозинството от българите (55%) не са доволни от състоянието на демокрацията у нас. Това показват данни от проучване, представено днес от Европейския парламент.
За сравнение в останалите страни от ЕС недоволство от демокрацията изразяват средно 42%, а мнозинството от 56% са доволни. Мненията на българите и останалите в ЕС съвпадат с 52% одобрение за състоянието на европейската демокрация.
Проучването показва още, че от Европарламента българите очакват основно защита на правата им на потребители, закрила от бедност, установяване на условия за инвестиции. Останалите в ЕС очакват от евродепутатите най-вече мерки за защита на околната среда.
Според 52 на сто от гражданите на ЕС и 38 на сто от българите действията срещу промените в околната среда са важни. Според 35 на сто от хората в ЕС и 52 на сто от българските граждани е най-важна борбата с мръсния въздух. Според 59 на сто от отговорите в ЕС и 52 на сто от отговорите у нас членството в Общността е "нещо добро".










