АП – Варна наблюдава 205 досъдебни производства за нарушаване на карантината

прокуратура

Апелативната прокуратура във Варна осъществява специален надзор по 205 досъдебни производства, образувани до момента от районните прокуратури в апелативния район за нарушаване на правила и мерки против разпространяването на COVID-19 по време на пандемия и в извънредното положение – престъпление по член 355, ал. 2 от НК. Само четири от тези досъдебни производства са за разпространение на фалшиви новини във връзка с коронавирусната инфекция.

През днешния ден от Районната прокуратура във Варна според  указанието за специален надзор и заповедта на административния ръководител на Апелативната прокуратура са постъпили на специален надзор 10 дела за попълване на неверни обстоятелства в декларациите за напускане на областните градове на изградените КПП-та с цел да бъдат заобиколени и нарушени мерките против разпространението на заразната болест.

Най-много досъдебни производства за нарушаване на карантинните мерки са под ръководството на Районната прокуратура във Варна. Техният брой до днес е 108. На второ място по дела за нарушаване на задължителната изолация се водят в Районната прокуратура в Шумен – 31, следват делата в съдебния окръг на Окръжната прокуратура в Разград – 29. В Районната прокуратура в Търговище техният брой е 18, а в Силистра – 15.

Зачестяват и случаите на многократно нарушаване на ограничителните мерки от лица, завърнали се от чужбина и поставени под задължителна карантина за срок от 14 дни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст