Допреди няколко години България беше най-големия износител на електроенергия в региона. Само през 2010-а сме продали зад граница рекордните 7.5 млн. мвтч електроенергия. За две петилетки обаче Националната електрическа компания успя така да се увърти в собствени и чужди схеми, че затъна финансово не до гуша, ами и оттатък. Естествено, съседните тутакси ни обърнаха гръб и си намериха далеч по-сговорчиви партньори.
От началото на 2020-а до сега износът на ток от страната се е понижил с повече от 20% спрямо същия период на миналата година, показва справка на Електроенергийния системен оператор. От 1 януари до 26 април сме изнесли 2,48 млн. мвтч електроенергия, а през същия период на 2019-а – 3,12 млн. мвтч. Причината за слабото потребление може да се търси в икономическата криза, която настъпи при пандемията от коронавируса. Но спадът в износа на електроенергия е виден и през последните месеци преди кризата. Ако ниското търсене на български ток в региона се запази и след отмяната на ограниченията, тогава изобщо няма да има нужда да си говорим за изграждането на нови мащабни енергийни мощности у нас. Днес НЕК вече не е и единствения износител на електроенергия и при сегашните резултати държавната фирма няма как да разчита на сериозни приходи по тази линия.
Производството на електрическа енергия от началото на годината до 26 април също се е понижило, но с по-скромни темпове. По данни на ЕСО спадът в с около 10 процента. Досега са произведени 14,3 млн. мвтч, а за същото време на 2019-а – 15,9 млн. мвтч. Ако се погледнат и по-ранните отчетни периоди, става ясно, че тази негативна тенденция се запазва през последните няколко месеца.
Спад се наблюдава и при вътрешното потребление. Понижението там е с около 2,2 на сто и е естествено продължение на затворените производства и заведения заради извънредното положение.
Любопитното е, че у нас вече трайно се внасят немалки количества електроенергия. Вносът от януари насам се е увеличил с цели 67,6 процента. В момента той е достигнал 1,61 млн. мвтч, а за същия период на миналата година е бил за 965 хил. мвтч. От данните на системния оператор се вижда, че част от нашите компании са успели да си намерят доставчик на евтин ток и той със сигурност не е от България.
Не бива да се забравя и фактът, че заради процеса на либерализация на енергийните пазари в Европейския съюз, преди няколко години отпаднаха таксите за износ и внос на електроенергия. Занапред се очаква още по-голямо пазарно обединение, което ще позволи и вноса на още по-големи количества ток в страната. Това със сигурност ще се случи при условие, че компаниите успеят да си намерят производител, който да им доставя евтина електроенергия. Днес като такъв евтин доставчик у нас се очертава единствено АЕЦ „Козлодуй“. Термичните ни централи не могат да си позволят да продават евтин ток, каквато в момента се предлага на европейските пазари.
Изненадата ВЕИ
При целия този спад на производството обаче се оказва, че ВЕИ централите произвеждат все по-големи количества електроенергия. От началото на годината досега големите ВЕИ са произвели с 21,4% повече ток, в сравнение със същия период на миналата година. Отличници са централите на биомаса с ръст от 23,4%, а малко по-скромни са резултатите при вятърните електроцентрали (22,83%) и слънчевите паркове (16,28%). При по-малките ВЕИ, присъединени към разпределителната мрежа, увеличението е с общо 15,48% като произведените количества са 684,3 хил. мвтч. В тази група вятърните централи доминират с ръст от 20,67 на сто.
Съдейки по данните на Енергийния системен оператор, не е розова картината при производството на ток от ВЕЦ. От началото на 2020-а досега производството на водните централи е спаднало с близо 9%, една от причините за което вероятно е сравнително сухата зима.
Предоставените от ЕСО данни подсказват достатъчно красноречиво каква е ситуацията на този етап в българската икономика. Като добавим и продължаващите ограничения и трудности за бизнеса поради проблемите с коронавируса, все по-отчетливо се вижда, че страната ни вече е изпаднала в рецесия. Спадът в потреблението и производството на ток винаги е един от първите показатели за това.
КЕВР сваля цената на синьото гориво и топлата вода
Ново намаление на топлата вода от 1 май предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране. Този път обаче понижението на цените ще е сравнително скромно – около и под 3%, показват разчетите на ръководеното от Иван Иванов ведомство. Според тях от 1 май цената на парното и топлата вода в София ще се понижи с около 3 на сто, а във Враца – с 2,4 процента. С около 1,8 на сто трябва да поевтинее парното във Велико Търново, а в Бургас и Разград – с близо 1,7 процента. Понижението в Плевен ще е с около 1,5 на сто, докато в Пловдив ще е с малко над 1,5 процента. Най-скромно ще е намалението във Варна – с едва 0,7 процента.
Това ще е положението, ако се запази прогнозата на „Булгаргаз“ за спад в цената на природния газ с нови 6,67 процента. Но намалението вероятно ще е и още по-голямо заради срива на петролните цени в света, който се усеща вече и у нас. А иначе с колко реално ще поевтинее синьото гориво и съответно парното и топлата вода, КЕВР ще реши окончателно на закрито заседание на 1 май. Припомняме, че от 1 април природният газ за потребителите поевтиня с над 40%, а при топлофикациите намалението бе с между 10 и 25 на сто.
Пламен Симеонов