Правителството съвсем се оплете в мерките, предупрежденията и данните, които ни представя в борбата срещу коронавируса. Само седмици след гаранцията, че нови ограничения няма да има, извънредната епидемична обстановка беше удължена до 15 юли и маските на закрити обществени места пак станаха задължителни. Междувременно всевъзможни органи, натоварени с правомощия, се юрнаха настървено да контролират и глобяват гражданите-нарушители, сякаш за да наваксат пропуснатото през последните тъжни за някои служби месеци. Сломи ли се набързо скромната държавна милост, та тръгнаха нейни служители да изсмучат и къде що има останала парица у хората?
Бръсне ли някой дистанцията?
Българите по принцип сме странна работа – не харесваме ограниченията, но роптаем, когато контрол няма. На този фон държавата прави всичко възможно да угоди на всички, подхранвайки така само съмненията, че нищо у нас не се върши както трябва. Броят на заразените расте, ама нощните заведения отвориха врати. И сега здравният министър Кирил Ананиев се възмущава, че в дискотеките не спазват дистанция. Боже мой, та на такива места дори и при социализма винаги се е ходело не да се спазва, а да се скъсява дистанцията. И е интересно дали някой от управниците наистина е решил, че ще се случи обратното?
Разрешиха провеждането и на абитуриентските балове след 1 юли. Скоро след това обаче просветното министерство и държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев започнаха да се съмняват дали решението е разумно. Че защо да не е? Ще празнуват на открито, с маски, от дистанция, ще си мият редовно ръцете и всичко друго, което е необходимо.
Защо абитуриентите да страдат, а футболните мачове да се провеждат пред публика? Вярно, след това някои фигури от властта останаха изненадани, че футболните фенове не били дисциплинирани, не се пазели… Което само по себе си е цирк и половина и заслужава по-сериозно изследване.
Впрочем, за кого са мерките и маските?
Нито министри, нито депутати спазват ограниченията. Премиерът Бойко Борисов събра министрите си и парламентарната група на ГЕРБ, давайки пространен брифинг след скандала с изтеклите в интернет снимки от спалнята му. Никой от партията обаче не беше с маска и всичките стояха скупчени зад гърба на министър-председателя, къде да се скрият на сигурно, къде привлечени от неговата неповторима харизма.
Партийната близост не е патент на управляващите. След пленум на "Позитано" 20 шестима социалисти се оказаха с положителни проби за COVID-19. Сред тях депутат, общински съветник и зам.-председател на Столичния общински съвет. Лидерът на столетницата Корнелия Нинова побърза да успокои членовете на партията, че ще се погрижи за тях и беше организирано тестване на всички.
Успокои ги, само че колко от тях действително са се уплашили? Дори след като стана известно, че червеният депутат Николай Цонков е заразен с коронавирус, колегите му в парламента не демонстрират особена дисциплина. В пленарната зала повечето народни представители са без маски и не са на препоръчителното разстояние от метър и половина. При все че това се очаква от хората по парковете, градинките, нощните клубове и даже от феновете на футболните мачове.
Е, при посещението на Рилския манастир Борисов и журналисти бяха глобени, че са без маски, но и след този вълнуващ акт никой не повярва, че пред мерките и ограниченията всички сме равни. Очевидно, независимо от кризата, публиката все още е с разума си…
Ще сменяме ли тактиката?
След скандалите в управлението – снимките на спящия премиер, разни аудиозаписи, се създаде впечатлението, че заплахата от коронавируса е леко заметена под килима. Така или иначе, удължаването на извънредната епидемична обстановка дойде малко неочаквано. А и дали веднъж разхлабени, мерките могат и трябва да бъдат върнати в предишните си строги измерения, както през април? Видяхме, че икономическите загуби са огромни, правителството трудно се справя, а недоволството на бизнеса расте.
"Демокрацията е за дисциплинираните", подчерта премиерът и предупреди, че ако хората не започнат да спазват дистанция по стадионите и в нощните заведения, това може да доведе до повторното им затваряне. Проблемът на България обаче е, че след затварянето им ще дойде ново отваряне и какво правим тогава? Този е въпросът, ама отговор няма. COVID-19 е заплаха, която явно няма намерение скоро да си отиде и наистина трябва да свикнем да живеем с нея. А правителството да се научи да управлява при кризи. Защото сега какво се получава? Уплашено от плъзването на вируса в Европа, то бързичко въведе ограничения. После побърза да ги разхлаби и след като се вдигна броят на заразените, обвиниха нас, че сме недисциплинирани. Докато ние, дето се казва, само следваме примера, който ни се дава.
Така че, ако ще я караме на принципа "демокрацията е за дисциплинираните", може би е крайно време да се дисциплинира и властта. Да спазва правилата, не само във връзка с епидемията, да спре да лъже, да краде, да спре с тази отвратителна партийна шуробаджанащина, от която на всички вече им се повръща – даже и на тези, които пълнят дискотеките и ходят по стадионите. И повече без чували с трупове, моля! Това вече го играхме.
Едно е сигурно, само с призиви и заплахи няма да стане