Утре изтича крайният срок за деклариране и внасяне на данъка и окончателните социални и здравни осигурителни вноски за лицата, извършващи дейност като едноличен търговец, както и земеделските стопани, избрали този ред на облагане. До 30 юни, заедно с годишната си данъчна декларация, те трябва да подадат и декларация образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски, напомнят от Национална агенция за приходите.
Краят на юни е и срокът, в който фирмите декларират и плащат корпоративен данък /чл. 92 и 93 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, данък върху приходите от помощни и спомагателни дейности по смисъла на Закона за хазарта, както и данък върху дейността от опериране на кораби.
През март бе взето решение да се даде отсрочка за бизнеса до 30 юни за данъка върху печалбата, като до тогава да се увеличи и срокът за подаване на годишните данъчни отчети.
В настоящата данъчна кампания НАП предлага предварително попълнени данъчни декларации, което улеснява обработването на формуляра и позволява подаването му изцяло по електронен път с ПИК код или електронен подпис.
Единствената отсрочка, гласувана за гражданите, се отнасяше до местните данъци върху имотите и автомобилите. Заложената 5% отстъпка при плащане на данъка в пълен размер ще важи до 30 юни вместо до 30 април. Удължаването на срока за плащане с отстъпка се направи, за да се избегнат опашките пред касите на отделите "Общински приходи".















