Словакия ще извади България и Черна гора от своя списък на "сигурните страни" за пътуване в условията на пандемията от новия коронавирус, съобщи словашкият премиер Игор Матович, цитиран от националната информационна агенция ТАСР.
Това не е добра новина за бизнеса и за туристите.
През последните четири години стокообменът между България и Словакия расте. Търговското салдо обаче е отрицателно за нашата страна. През миналата година износът ни възлиза на 301.38 млн. евро, което е нарастване с 21% и означава 22 място в общия ни експорт. Вносът е бил за 438.80 млн. евро и също расте – с 11%, а което поставя Словакия на 20 място в общия ни импорт. Стокообменът възлиза на 740.18 млн. евро, като нараства с 21 на сто, съобщават от Министерството на икономиката.
През първите три месеца на тази година износът ни намалява, а вносът се увеличава. Общият стокообмен възлиза на 191.80 млн. евро, като има нарастване от 2 процента.
По отношение на вноса от Словакия продължават, както и през миналите години, да преобладават стоките, за които не съществува или е в ограничени размери подобно производство в България. В тази група влизат основно LCD телевизорите на компаниите "Самсунг", "Филипс" и "Сони", произведени в Словакия и друга битова техника, пътнически автомобили и авточасти, електро- и техническо оборудване, офис хартия и други. Независимо от кризисните периоди в миналото вносът на тези стоки е относително стабилен предвид търсенето и потреблението им в България.
При износа водещите позиции са за електрически трансформатори, статични електрически преобразуватели (например токоизправители), индуктивни бобини и дросели, части, предназначени за машините или апаратите, необработен цинк и други.
Съществуват нереализирани възможности за навлизане на български фирми на словашкия пазар, както и за съвместна дейност на български и словашки фирми в различни области, като:
– Автомобилостроене – в момента автомобилната промишленост в Словакия съставлява над 30% от цялата промишленост на страната. Словашките фирми, които са доставчици на големите автомобилостроителни компании биха могли да установят партньорски отношения с български фирми като поддоставчици на определени възли, детайли и оборудване за автомобилните заводи в страната.
– Производство на строителна и малогабаритна земеделска техника- България представлява интерес за коопериране в производството на подобна техника във връзка с прогресивно нарастващите нужди от подобна механизация на българския пазар и близостта на други перспективни пазари – Румъния, Македония, Сърбия.
– Осъществяване на инфраструктурни проекти – в момента в България са налице голям брой фирми с достатъчен опит в изграждане на пътна инфраструктура и ремонт на съществуващата пътна мрежа. Практиката показва, че българските фирми в тази област страдат от един основен недостатък като липса на достатъчно специализирана техника и ноу-хау, затова често пъти търговете за различните обекти се печелят от чужди фирми. Интерес в тази насока проявяват и добри словашки фирми, с активна дейност на местния пазар и в региона.
– Хранителна промишленост – традиционно силният отрасъл за България преживя сътресения през последните години след приемането на нашата страна в ЕС поради повишените изисквания към продукцията на производителите и необходимостта от различни сертификати, които голяма част от малките фирми и частните производители не успяват да покрият, особено в животновъдството и аграрния сектор. Този факт доведе до липса на основни стоки българско производство на пазара, като например месо и месни продукти, което наложи да бъдат заместени с внос от чужбина. В тази насока продължава да има възможности за включването на нови фирми в тази търговия.
Към края на 2019 г. са отчетени само 39.9 млн. евро нетни преки чуждестранни инвестиции от Словакия, като страната се нарежда след 50 място по този показател.По Закона за насърчаване на инвестициите няма сертифицирани проекти със словашко участие. За разширяване на взаимното сътрудничество между двете страни би допринесло създаването на смесени предприятия, особено като се имат предвид съществуващите вече връзки между предприятията от двете страни в близкото минало.
По отношение на туристическите отношения също има възможности за развитие. Броят на словашките граждани, посетили България варира. През миналата година 77 098 човека са били у нас, но броят им намалява. Тази цифра поставя Словакия на 22 място в туристическата ни листа (14 място в ЕС). Общо 38 231 българите са посетили Словакия, но и техният брой намалява, което означава 20 място сред търсените дестинации .
През последните години България участва в изложението "Словакия тур" в Братислава. Това обаче явно не спомага много за засилване на интереса към взаимни посещения.
Словакия е република в Централна Европа. Тя граничи с Чешката република на северозапад, с Полша на север, с Украйна на изток, с Унгария на юг и с Австрия на югозапад. От 2004 г. Словакия е страна членка на Европейския съюз. Правителствените реформи, достъпът до структурните фондове на ЕС, както и целенасочените инвестиции в инфраструктура и благоустройство на регионите в страната извеждат Словакия като една от най-бързо развиващите се икономики на Централна и Източна Европа. А територията й е само 49 030 кв. км, двойно по-малка от на България.
От януари 2009 г. Словакия използва еврото като парична единица.
Основен двигател на словашката икономика е производството на автомобили, като в страната имат свои заводи "Фолксваген груп", "КИА", "Пежо-Ситроен".










