Въпреки някои признаци за възстановяване, глобалната икономика е изправена пред продължителни предизвикателства, включително възможността за втора вълна от COVID-19 , а правителствата трябва да запазят програмите си за подкрепа, каза в четвъртък шефката на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева .
Дейността "започна постепенно да се засилва … Но ние все още не сме извън опасностите", каза Георгиева в послание до министрите на финансите на Г-20 преди срещата им през уикенда в Саудитска Арабия.
"Втората основна глобална вълна на болестта може да доведе до по-нататъшни смущения", предупреди тя, като подчерта пред политиците, че безпрецедентните "икономически спасителни програми за гражданите и бизнеса трябва да бъдат запазени".
Темпът на банкрутиране на малки и средни предприятия може да се утрои през 2020 година при липсата на достатъчна правителствена подкрепа, предупреди управляващият директор на МВФ.
Анализ на фонда в 17 държави показва, че фалитите на компаниите може да се увеличат до 12% от 4% преди пандемията.
Италия е страната, която може да очаква най-голямо увеличение заради големия спад на търсенето и голям дял на производство в индустрии с интензивен контакт. В държавите от Г-20 данъчните облекчения, грантовете и помощите са от ключово значение.
Банкрутите в сектора на услугите в средностатистическа държава може да нарасне с над 20 процентни пункта при административните услуги, изкуствата, развлечението и образованието. Ключовите икономически сектори като земеделието, водоснабдяването и сметопочистването може да имат само малък ръст на фалитите, посочват от МВФ.
Над една трета от малките бизнеси в Канада, Южна Корея, Великобритания и САЩ се притесняват за възможността да работят или очакват да приключат дейността си в рамките на следващата година, показват данните на МВФ.















