Над 360 хиляди са туристите досега в област Бургас

пристанът на Поморие

Повече от 360 хиляди туристи са почивали досега в област Бургас. В това число 265 хиляди българи и около 101 хиляди чужденци са пренощували в местата за настаняване в региона от началото на летния сезон до момента, сочат данни на Единната система за туристическа информация, които вицепремиерът Марияна Николова е представила на среща с бранша в Поморие.

От юни до началото на август най-голям брой туристи в местата за настаняване е посрещнала община Несебър над 170 хиляди. В община Поморие гостите са близо 22 хиляди, от които българите са повече от 18 700. Има туристи от Германия, Румъния, Полша, Украйна и други.  В Слънчев бряг пренощувалите в местата за настаняване са над 87 хиляди.

За момента курортите по Северното Черноморие са по-посетени, за което голям принос имат румънските туристи. Освен че им е близо, те от години посещават тези места. А от бизнеса казват, че за разлика от минали години, когато румънците минавали през България на път за Турция и Гърция, то сега повечето от тях оставали в българските курорти. 

Общо за същия период в трите Черноморски области в местата за настаняване са нощували малко над 379 хиляди българи и 206 хиляди чужденци.

Броят на българите във всички места за настаняване от началото на годината до 4 август е над 1.5 милиона. 

Според данните от ЕСТИ, от началото на летния сезон – 1 юни, до момента, общо пренощувалите гости в местата за настаняване в цялата страна са 992 хиляди. От тях българите са над 743 хиляди, а чужденци – над 248 хиляди. При чужденците най-голям е броят на румънските туристи над 113 хиляди, немските са 31 хиляди, полските са над 31 хиляди, а чешките – над 14 хиляди.

Заради пандемията от COVID-19 спадът при посещенията на чужденци е 65 процента. Прогнозите са да има значителен брой туристически пътувания на българи в страната, особено през август. Разбира се, на всеки е ясно, че само българите няма как да спасят този сезон – и заради броя хора, които могат да си позволят да почиват, а и заради намалелите доходи от началото на тази година. 

 

Бизнесът настоява за фокусиране върху нишовите видове туризъм

Хотелиерите в Поморие поискаха облекчаване на процедурите за категоризация и прекатегоризация, както и повече реклама на България. По техни данни сезонът е добър, предвид пандемията от COVID-19. Спадът е с 30%, но се надяват месец август да компенсира отчетените загуби до момента. Отделно бизнесът настоява и за фокусиране на Министерството на туризма върху нишовите видове туризъм, които да разширят крилата на сезона и спомогнат за превръщането на страната ни в четирисезонна дестинация.

А не бива да се забравя, че Поморие има изключителен потенциал за развитие на винения и баленео туризма, което би допринесло за стимулиране на пътуванията до морския град извън летните месеци, напомниха от бизнеса.

Поморие е само на 18 км от Бургас.

Удобни транспортни връзки свързват Поморие с други градове и курорти. Аерогарата е само на 8 km. Близостта на Слънчев бряг и областният център Бургас увеличават възможностите за развлечения. Акваторията на Поморийския залив е предпочитана за ветроходни регати, а пристанът – от любители рибари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст