Оръжеен търговец – партньор на Пеевски се превъплъщава в… мандраджия

Лакрима

Изчезналият от политическият хоризонт напоследък депутат от Движението за права и свободи Делян Пеевски изглежда се кани да изчезне  и от бизнеса. Разбира се след като разпродаде това, което успя да натрупа  през  годините и от момче за поръчки на покойния бос на „Мултигруп“   продължи  нататък   като голям  милионер. Тези дни стана ясно, че в стремежа си  

да „кешира“ натрупаното

използва всякакви форми  – например  да превърне оръжеен търговец …в мандраджия.

Наскоро се разбра,  че Пеевски се е разделил със свързаната с него фирма "Лодис инвест". Тя се занимава с производството на млечни продукти, известни у нас под марката „Lacrima“. Справка в регистрите показва, че дружеството, което е било изцяло заложено в Българската банка за развитие през ноември 2014 г. ( бел.ред. след като беше фалирана Корпоративна търговска банка, която  финансираше компании ,свързаните с Пеевски ) срещу любезно отпуснат кредит от 8 млн.евро, е успяло да заличи залога във финансиращата институция в края на октомври миналата година.

Новият собственик на дружеството е „Евро Инвестмънт Холдинг“ АД, управлявано  от иракчанина с български паспорт Муханнед Наджим Абдуллах Ал-Нуаими, за който се знае, че се занимава и с оръжеен бизнес. Името на този ортак на Пеевски не се появява за пръв път  в информации  за  врътки  с имотите и фирмите, свързани с корпулентния политик-бизнесмен. В началото на 2018 г. в. „Банкеръ“ публикува текст  под заглавие „Иранец замита сделките за Полиграфическия комбинат“  в столицата. В него разказахме за изпипаната схема, по която Полиграфическият  комбинат на бул. „Цариградско шосе“ №47    плюс  огромния имот и всички сгради, и съоръжения на бившата цигарена фабрика на бул. "Цар Борис" № 134 са били прехвърлени на специално създаденото за целта дружество  "СФ-БТ"  ( тогава собственост на "София- Булгартабак"), а самото то е препродадено на  дубайската офшорка "Булгартабак Трейд ФЗЕ", регистрирана в Свободна зона Джебел Али в Дубай, в Обединените  арабски емирства, и представлявана от изпълнителния й  директор Уалид Абделсеид  Мохамед Ахмед.

Само няколко месеца по-късно

той спазарява за 25 млн. евро  емблематичната за българската столица  сграда – на  Полиграфическия  комбинат, която е и паметник на културата.  Купувач е  именно иранецът ал Нуаими, чрез едноличната си фирма "Алнуаими груп" . Тя пък от своя страна е 100% собственост на "Евро Инвестмънт Холдинг" , който също е собственост на Муханнед Наджим Абдуллах ал Нуаими.

В началото на 2019 г.  в  своя  публикация  под заглавие „Прокуратурата като "селекционер", в. Банкеръ“ разказа как две фирми „легализират“ доста съмнителни вземания от фалираната Корпоративна търговска банка – на обща стойност близо  13 млн. лева. И как синдиците на банката Ангел Донов и Кристи Маринова     вписват въпросните фирми като привилегировани кредитори на банката, въпреки сигналите,подавани  две години подред до Върховната касационна прокуратура  – както от  НПО "Ние, Гражданите“, така и от двамата бивши директори на Корпоративна търговска банка Георги Христов и Георги Зяпков. Във въпросните сигнали  се съобщава  за скандалното фалшифициране на документи, чрез които две фирми  – "Ардастрой"  и "Аполо инженеринг" ( за които се говори, че са приближени до Пеевски)  бяха признати за обезпечени кредитори на банката. Прокуратурата обаче проспа тези сигнали и в крайна сметка,  именно "Аполо инженеринг" , която е собственост на  Муханнед Наджим Абдуллах ал-Нуаими успя да си прибере цялата претендирана сума от 3.94 млн. лева., а не около 11% от нея, както всички редови вложители на банката.

Преди година пък името на иранеца пак нашумя   покрай направената от него инвестиция – за 14 млн. лв,. в „Тракия икономическа зона“. Тогава кметът на община Марица Димитър Иванов със задоволство представи  инвеститора в новата фабрика за преработка на плодове и зеленчуци, която ще бъде изградена от  "Балкан агрикалчарал" – собственост на  Муханнед ал-Науаими.

Очевидно

оръжейният търговец се е насочил към бизнеса с изхранването на населението.

Но нека се върнем на сегашната  му сделка, с която започнахме. Справка във фирменото дело на компанията "Лодис инвест"  показва, че тя е прехвърлена заедно с дъщерните си дружества на "Евро инвестмънт холдинг".  Според представения в Търговския регистър договор продажбата е станала на 6 юли. Цената умело е прикрита –  някой предвидливо я е посочил като „ уредена в анекс“. Но той  не е регистриран във фирмената партида на дружеството.  От документите става ясно също , че още на 8 януари тази година е имало предложение от "Евро инвестмънт холдинг" да изкупи "Лодис инвест", като на купувача  се прехвърлят и  дъщерните му дружества. На практика те  нямат дейност, но при продажбата им са преименувани. Така например "Бул лакт" е прекръстено на "Лакрима хранителна индустрия". Неговото дъщерно дружество "Милк тех България"  пък става "Лакрима млечна индустрия“.

Като управляващи  на компанията – майка "Лодис инвест" са вписани Милена Захариева и Борислав Василев. Самият Ал Нуаими фигурира само като управител на дъщерните дружества. За управител на клона на "Лодис инвест" в Пазарджик, където са мощностите на дружеството, е назначена Дамяна Николова. Според информациите за нея,  тя е производствен директор на мандрата в Пазарджик още от  2013 година. Предишният  й опит в бранша са  близо 10 години  й стаж в "Обединена млечна компания". Работила е и като производствен мениджър в "Каменица" и PepsiCo.

За сегашното финансово състояние на дружеството не може да се говори конкретно  , тъй като финансовият му отчет за миналата година все още не е публикуван. Последната публична информация е от отчета   за  2018 г. , според който "Лодис инвест" отчита малко над 10.2 млн. лв. приходи и 370 хил. лв. печалба.

 

 

Минало незабравимо

 В. "Банкеръ", август 2016 година:

"Българското мляко заминава към офшорки"

"Преди дни научихме, че дружеството "Лодис инвест", което произвежда млечни продукти с марките Lacrima и Frezco, има нов собственик. От "Тера линд" дяловете са прехвърлени на "Дореко комерс". Но и преди, и след сделката бизнесът си остава свързан с Делян Пеевски. А кого той представлява някой ден може и да научим. Засега действията му издават единствено засилен афинитет към офшорките. Затова и в тях усилено се прехвърлят активите, които контролира. Така и млечните продукти станаха притежание на островни пощенски кутии. Защото регистрираната у нас "Дореко комерс" е собственост на дружеството Doreco Limited с официален адрес: Британски Вирджински острови. Негов агент пък е "Мосак Фонсека" – същата фирма, заради която гръмна скандалът Panama Papers. Но нали всяко чудо е за три дни, тези неща вече не се помнят.

 "Дореко комерс" е и едноличен собственик на "Принт трейдинг" ЕАД. Запознатите с историята ще се сетят, че предишното му име беше "ИПК Родина 1". То пък е инвеститорът в оная печатница на изданията на Пеевски, чийто градеж беше финансиран със 100 млн. лв. от фалираната Корпоративна търговска банка, а сега се продава от частен съдебен изпълнител за символичните 2.3 млн. лева.

Островната компания е собственик и на още две регистрирани у нас дружества – рекламната агенция на "Булгартабак" – "Сода комюникейшънс", и "БГ бизнес солюшънс", което внедрява управленски системи. Сред клиентите му са почти всички компании, свързвани с депутата, който според премиера Бойко Борисов още преди шест месеца беше напуснал страната…"

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст