Изчезналият от политическият хоризонт напоследък депутат от Движението за права и свободи Делян Пеевски изглежда се кани да изчезне и от бизнеса. Разбира се след като разпродаде това, което успя да натрупа през годините и от момче за поръчки на покойния бос на „Мултигруп“ продължи нататък като голям милионер. Тези дни стана ясно, че в стремежа си
да „кешира“ натрупаното
използва всякакви форми – например да превърне оръжеен търговец …в мандраджия.
Наскоро се разбра, че Пеевски се е разделил със свързаната с него фирма "Лодис инвест". Тя се занимава с производството на млечни продукти, известни у нас под марката „Lacrima“. Справка в регистрите показва, че дружеството, което е било изцяло заложено в Българската банка за развитие през ноември 2014 г. ( бел.ред. след като беше фалирана Корпоративна търговска банка, която финансираше компании ,свързаните с Пеевски ) срещу любезно отпуснат кредит от 8 млн.евро, е успяло да заличи залога във финансиращата институция в края на октомври миналата година.
Новият собственик на дружеството е „Евро Инвестмънт Холдинг“ АД, управлявано от иракчанина с български паспорт Муханнед Наджим Абдуллах Ал-Нуаими, за който се знае, че се занимава и с оръжеен бизнес. Името на този ортак на Пеевски не се появява за пръв път в информации за врътки с имотите и фирмите, свързани с корпулентния политик-бизнесмен. В началото на 2018 г. в. „Банкеръ“ публикува текст под заглавие „Иранец замита сделките за Полиграфическия комбинат“ в столицата. В него разказахме за изпипаната схема, по която Полиграфическият комбинат на бул. „Цариградско шосе“ №47 плюс огромния имот и всички сгради, и съоръжения на бившата цигарена фабрика на бул. "Цар Борис" № 134 са били прехвърлени на специално създаденото за целта дружество "СФ-БТ" ( тогава собственост на "София- Булгартабак"), а самото то е препродадено на дубайската офшорка "Булгартабак Трейд ФЗЕ", регистрирана в Свободна зона Джебел Али в Дубай, в Обединените арабски емирства, и представлявана от изпълнителния й директор Уалид Абделсеид Мохамед Ахмед.
Само няколко месеца по-късно
той спазарява за 25 млн. евро емблематичната за българската столица сграда – на Полиграфическия комбинат, която е и паметник на културата. Купувач е именно иранецът ал Нуаими, чрез едноличната си фирма "Алнуаими груп" . Тя пък от своя страна е 100% собственост на "Евро Инвестмънт Холдинг" , който също е собственост на Муханнед Наджим Абдуллах ал Нуаими.
В началото на 2019 г. в своя публикация под заглавие „Прокуратурата като "селекционер", в. Банкеръ“ разказа как две фирми „легализират“ доста съмнителни вземания от фалираната Корпоративна търговска банка – на обща стойност близо 13 млн. лева. И как синдиците на банката Ангел Донов и Кристи Маринова вписват въпросните фирми като привилегировани кредитори на банката, въпреки сигналите,подавани две години подред до Върховната касационна прокуратура – както от НПО "Ние, Гражданите“, така и от двамата бивши директори на Корпоративна търговска банка Георги Христов и Георги Зяпков. Във въпросните сигнали се съобщава за скандалното фалшифициране на документи, чрез които две фирми – "Ардастрой" и "Аполо инженеринг" ( за които се говори, че са приближени до Пеевски) бяха признати за обезпечени кредитори на банката. Прокуратурата обаче проспа тези сигнали и в крайна сметка, именно "Аполо инженеринг" , която е собственост на Муханнед Наджим Абдуллах ал-Нуаими успя да си прибере цялата претендирана сума от 3.94 млн. лева., а не около 11% от нея, както всички редови вложители на банката.
Преди година пък името на иранеца пак нашумя покрай направената от него инвестиция – за 14 млн. лв,. в „Тракия икономическа зона“. Тогава кметът на община Марица Димитър Иванов със задоволство представи инвеститора в новата фабрика за преработка на плодове и зеленчуци, която ще бъде изградена от "Балкан агрикалчарал" – собственост на Муханнед ал-Науаими.
Очевидно
оръжейният търговец се е насочил към бизнеса с изхранването на населението.
Но нека се върнем на сегашната му сделка, с която започнахме. Справка във фирменото дело на компанията "Лодис инвест" показва, че тя е прехвърлена заедно с дъщерните си дружества на "Евро инвестмънт холдинг". Според представения в Търговския регистър договор продажбата е станала на 6 юли. Цената умело е прикрита – някой предвидливо я е посочил като „ уредена в анекс“. Но той не е регистриран във фирмената партида на дружеството. От документите става ясно също , че още на 8 януари тази година е имало предложение от "Евро инвестмънт холдинг" да изкупи "Лодис инвест", като на купувача се прехвърлят и дъщерните му дружества. На практика те нямат дейност, но при продажбата им са преименувани. Така например "Бул лакт" е прекръстено на "Лакрима хранителна индустрия". Неговото дъщерно дружество "Милк тех България" пък става "Лакрима млечна индустрия“.
Като управляващи на компанията – майка "Лодис инвест" са вписани Милена Захариева и Борислав Василев. Самият Ал Нуаими фигурира само като управител на дъщерните дружества. За управител на клона на "Лодис инвест" в Пазарджик, където са мощностите на дружеството, е назначена Дамяна Николова. Според информациите за нея, тя е производствен директор на мандрата в Пазарджик още от 2013 година. Предишният й опит в бранша са близо 10 години й стаж в "Обединена млечна компания". Работила е и като производствен мениджър в "Каменица" и PepsiCo.
За сегашното финансово състояние на дружеството не може да се говори конкретно , тъй като финансовият му отчет за миналата година все още не е публикуван. Последната публична информация е от отчета за 2018 г. , според който "Лодис инвест" отчита малко над 10.2 млн. лв. приходи и 370 хил. лв. печалба.
Минало незабравимо
В. "Банкеръ", август 2016 година:
"Българското мляко заминава към офшорки"
"Преди дни научихме, че дружеството "Лодис инвест", което произвежда млечни продукти с марките Lacrima и Frezco, има нов собственик. От "Тера линд" дяловете са прехвърлени на "Дореко комерс". Но и преди, и след сделката бизнесът си остава свързан с Делян Пеевски. А кого той представлява някой ден може и да научим. Засега действията му издават единствено засилен афинитет към офшорките. Затова и в тях усилено се прехвърлят активите, които контролира. Така и млечните продукти станаха притежание на островни пощенски кутии. Защото регистрираната у нас "Дореко комерс" е собственост на дружеството Doreco Limited с официален адрес: Британски Вирджински острови. Негов агент пък е "Мосак Фонсека" – същата фирма, заради която гръмна скандалът Panama Papers. Но нали всяко чудо е за три дни, тези неща вече не се помнят.
"Дореко комерс" е и едноличен собственик на "Принт трейдинг" ЕАД. Запознатите с историята ще се сетят, че предишното му име беше "ИПК Родина 1". То пък е инвеститорът в оная печатница на изданията на Пеевски, чийто градеж беше финансиран със 100 млн. лв. от фалираната Корпоративна търговска банка, а сега се продава от частен съдебен изпълнител за символичните 2.3 млн. лева.
Островната компания е собственик и на още две регистрирани у нас дружества – рекламната агенция на "Булгартабак" – "Сода комюникейшънс", и "БГ бизнес солюшънс", което внедрява управленски системи. Сред клиентите му са почти всички компании, свързвани с депутата, който според премиера Бойко Борисов още преди шест месеца беше напуснал страната…"