Извънредното положение и мерките срещу разпространението на коронавируса и въведените противоепидемични мерки в страната са се отразили негативно на оборота в сектора на услугите. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт. Индексите на оборота в услугите обхващат дейностите, включени в секторите „Транспорт, складиране и пощи“, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения“ и „Други бизнес услуги“.
По предварителни данни през второто тримесечие на тази година общият индекс на оборота за сектор „Транспорт, складиране и пощи“, изчислен от сезонно изгладени данни, намалява с 21.8% спрямо първото тримесечие на 2020 година.
Най-голям спад в този сегмент се наблюдава при „Въздушен транспорт“ – с 66.4%, което е свързано със затварянето на границите, ограничаването на пътувания и най-вече "паркирането" на самолетите на земята. В същото време увеличение е отбелязано само при „Пощенски и куриерски услуги“ (+8.6%). Пазарът на пощенски услуги у нас е динамичен и разнообразен откъм участници. Към края на миналата година общият брой на пощенските оператори е нараснал до 184, съдейки по регистъра на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Електронната търговията също дава своя принос в тази насока. Безспорно дигитално ориентираните потребители ще са основните им клиенти, които очакват необходимата им услуга, без да губят време. Първото полугодие, в което преживяхме пандемията от коронавирус, потвърждава тези прогнози напълно. Затворени вкъщи и с ограничени контакти, много българи се обърнаха към електронната търговия за доствка на храна и на други стоки. Много фирми също бяха принудени да обърнат повече внимание на този канал за връзка с клиентите си. Всичко това пък даде много силен тласък в дейността на куриерските фирми.
И на годишна база спадовете са така драстични.
През второто тримесечие на тази година общият индекс на календарно изгладените данни на оборота в сектор „Транспорт, складиране и пощи“ е с 18.5% под равнището на същото тримесечие на миналата година. Най-голям спад е регистриран при „Въздушен транспорт“ – с 64.1%, и „Воден транспорт“ – с 42.8 на сто. На плюс отново са само „Пощенски и куриерски услуги“ – с 21.6 процента.