Българските книжа остават непоклатими – ДРАМОВ

пазари

Петър Драмов

"УниКредит Булбанк" АД

Категорично  добрите  икономически данни все още липсват. Икономиките на водещите страни все още боксуват. Американската продължава да потъва  надолу, но с малко по-бавен темп от очакваното. Все пак ръстът на БВП е отрицателна величина и е минус 32 на сто. Еврозоната пък е отслабнала с минус 15%, а Германия – с минус 10 процента. На този фон положителният резултат, ръстът  дори и малък,  на брутния продукт на Китай от 3% изглежда повече от обнадеждаващ. Дали тази страна  вече не е новият локомотив на световната икономика!?

През последните няколко дни оптимизмът сред инвеститорите нарасна неимоверно, изстрелвайки цените на корпоративните книжа. Ето защо борсовите индекси – американският Dow Jones Industrial Average и немският DAX, отбелязаха ръстове от порядъка на близо 3% на седмична база. Цените на цветните метали също отбелязаха ръст. Златото, което обикновено се купува в периоди на несигурност и се продава при очакване на стабилизация, поевтиня.

Учудващо поскъпнаха и държавните облигационни емисии на САЩ и на Германия с по 30 до 60 цента през последната  седмица, явно под напора на многото свободна ликвидност, която централните банки и правителствата продължават да наливат в банковата система.

Инвеститорите се насочиха и към книжата на страните от Централна и Източна Европа. С най-много поскъпнаха тези на Румъния, защото те бяха и най-много продавани, на фона на разразилата се политическа криза преди месец. Техните 10-годишни еврооблигационни емисии добавиха 1.1 евро към стойността си и доходността им се понижи от 2.03% до 1.89% на годишна база. Книжата на Унгария и Полша добавиха съответно по 25 и 35 евроцента и доходността им се понижи с по средно 4 базисни точки  -до 0.28% и минус 0.08% годишно.

На този фон котировките на българските книжа останаха непроменени  под влияние на случващото се у нас. Протестите продължават, политическата обстановка е нажежена, но инвеститорите не очакват някакъв рязък обрат, т.е. рязко влошаване на икономическата обстановка. Ето защо цената на българските еврооблигационни емисии, търгувани на международните финансови пазари, остана непоклатима през изминалите седмици, така както и правителството.

Вече цял месец цената на най-дългосрочната ни емисия – с падеж 2035 г., е без изменение и доходността й е 1.04% на годишна база. Както казах, без съществено изменение е цената и на останалите ни емисии. Тази с падеж 2028 г. продължава да се котира при 0.08 процента. Най-същественото е, че разликата в доходността им спрямо аналогичните немски книжа гравитира около 0.70%, което е повече от ясен знак за стабилността им. Доходността на емисията с падеж 2027 г. е 0.04% годишно и е на това ниво вече повече от месец. По-краткосрочните ни книжа – с падежи през 2024 г., 2023 г. и 2022 г., се котират традиционно под нулата, съответно при минус 0.11%, минус 0.16% и минус 0.35% на годишна база.

Бюджетът   вече е на дефицит, и макар и  малък, не е за пренебрегване на фона на безпрецедентното превишение на приходите над разходите през предишните години. Вече е явно, че вирусът удари и българската икономика. Въпреки това Министерството на финансите все още не посяга към потенциала на вътрешния дългов пазар и натрупаната свръхликвидност в банковата ни система.  Вече пети  месец  не е пускана нова емисия от държавни ценни книжа у нас. .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст