Водата е единственият „двигател“ на съоръженията в „Етъра“ 

"Етъра" показва десетки съоръжения с един-единствен природен "двигател" - водата

Топлите и почивни дни ни подканят да тръгнем на път. България ни предлага много и най-разнообразни природни и архитектурни изненади. Едно такова място е Етнографският музей на открито „Етър“, или Етъра.

Той е открит на днешния ден през 1964 г. като музей на открито  в едноименния квартал на Габрово, само на 8 км от града.

Етнографският музей на открито „Етър“ показва възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. В „Етъра“ се намира единствената в България сбирка на народна техника на вода. Тя съдържа десет експоната и е една от богатите и добре организирани технически сбирки сред европейските музеи на открито. Това е причината, водното колело да се превърне в емблема на Етъра. 

Най-важната особеност на сбирката е, че всички обекти са в действие, така както в миналото. Занаятчийска чаршия представя 16 образци на балканската архитектура, разкриващи самобитния талант на възрожденските строители.

Етнографският музей на открито „Етър“ е един от Стоте национални туристически обекта.

Изграждането му започва през 1963 г. под ръководството и по проект на Лазар Донков. Първоначално е реставрирана съществуващата воденица, а по-късно са изградени и другите обекти. Изграждането на музея се осъществява чрез три основни метода: реставрация на обекти, заварени на терена; пренасяне на оригинални съоръжения и пресъздаване на сгради по предварително направени заснемания. 

Главната заслуга на Лазар Донков е за връщането към живот на уменията на предците. И досега работят валявица, тепавица, струг, воденица-караджейка, дъскорезница и още няколко десетки съоръжения. С един-единствен природен "двигател" – водата. Изглеждат елементарни, но са се искали сериозни умения, за да се определят необходимите разстояния от водата, наклонът на корубите, охлаждането на лагерите – хитроумни, гениално прости технически решения. Прекрасна е, откъдето и да се погледне чаршията, занаятчийско-търговската улица с архитектурни образци на къщи – точни копия, които дават представа за бита на балканджиите от 18 и 19 век. Най-привлекателни в нея са търговските дюкянчета – работилнички на първите етажи, които предлагат симид, домашни баници, гевреци, шекерджийски произведения и кафе на пясък, което се сервира с прочутото бяло сладко. Едно от най-любопитните места в "Етъра" е одаята с чарковете. Казват, че подобни машинарии зърнал габровец в Манчестър. Гледал ги дълго и когато се върнал, по памет не само реконструирал устройствата, но ги и подобрил, така че да спират, когато се скъса нишка.

Официално „Етъра“ е открит на 7 септември 1964 година. Той работи целогодишно без почивен ден. През 1967 г. е обявен за народен етнографски парк, а през 1971-а  е обявен за паметник на културата.

Етнографският музей на открито "Етъра“ е първият и единствен в България музей на открито от тип "Скансен". Той включва над 50 обекта, сред които уникални съоръжения, традиционни работилници и занаятчийски техники, сгради с обществено и историческо значение. Музеят изпълнява методически функции в национален мащаб по отношение на реализирани от читалища, учебни заведения и неправителствени организации възстановки на обичаи, обреди и традиционни дейности, организира различни форуми, свързани със съхраняването на традициите, а от 2003 ежегодно е домакин на Международния панаир на традиционните занаяти.

 

Музеи на открито по света

„Скансен“ (на шведско: Skansen) е първият в Швеция музей на открито в комбинация със зоологическа градина.

Разположен е на остров Юргорден (Djurgården) в Стокхолм. Музеят е основан на 11 октомври 1891 г. от Артур Хазелиус (Artur Hazelius, 1833-1901 г.) за представяне на шведския бит и култура от разни области на страната.

Името на музея идва от шведското „сканс“ (Skans), означаващо защитно укрепление за съхраняване на дървен материал или руда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст