Архитектурното наследство на София – запечатано в акварели

Белин Моллов

Архитект Белин Моллов откри в навечерието на днешния празник – Денят на София (17 септември) – самостоятелна изложба акварели в голямата зала на Държавната агенция „Архиви“. Тя носи заглавието „Архитектурно наследство от столицата, страната и Европа“ и в нея могат да се видят запечатани както впечатляващи сгради и ансамбли от София, така и емблематични постройки от други български и европейски градове. Целта на Моллов е да представи контекста, в който се е развивала архитектурата на столицата и на България като цяло, като същевременно зрителят има възможност да направи съпоставка между постиженията на българските и на европейските архитекти.

Архитект Белин Моллов е роден в Русе, като по-късно се премества да живее и работи в София. Има дългогодишен опит в сферата на устойчивото регионално развитие и благоустройство, заемал е ръководни длъжности в „Софпроект – Генерален план на София”, и в Министерството на регионалното развитие. Участвал е в подготовката на договора за присъединяване на България към Европейския съюз.Преподавал е в софийския Университет по архитектура, строителство и геодезия. Когато рисува, любимата му техника е акварелът, а любимият обект – архитектурни обекти със статут на културни ценности. Има множество самостоятелни изложби в страната и чужбина.

По повод изложбата „Архитектурно наследство от столицата, страната и Европа“ архитект Моллов обясни, че откриването й съвсем целенасочено е трябвало да бъде в навечерието на празника на София. Причината – силното му желание, почитайки паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София, всички живеещи в столицата да споделяме тези добродетели и по отношение на самия град. По-конкретно това означава: да вярваме, че столицата може да се развива, както в духа на девиза Расте, но не старее, така и следвайки съвременните изисквания за функционална и красива градска среда. Да се надяваме, че ще се полагат последователни усилия за опазване на архитектурното наследство и че ще се вдъхне нов живот на паметниците на културата. И последно, но не по важност – да обичаме града си, като черпим мъдрост от първостроителите на България след Освобождението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст