България светна на световния финансов небосклон

лабиринт

Петър Драмов

"УниКредит Булбанк" АД

Българското правителство пожъна истински фурор на световните финансовите пазари с успешната продажба на еврооблигации за общо 2.5 милиарда евро. Те са разпределени в две емисии. Едната е с падеж след 10 години, а другата  – след 30 години. За първи път страната ни  реализира  на международните пазари дълг с такава срочност. Нека да припомня, че еврооблигацията ни с падеж  през 2035 г. бе емитирана през 2015 г., т.е. тя е 20 годишна.

Аукционът се проведе на 15 септември, а плащането на придобитите книжа ще се осъществи на 23 септември. Общата сума на подадените поръчки, с която инвеститорите пожелаха    да се сдобият чрез  новите ни емисии достигна 7.5 милиарда евро – 3.9 милиарда евро за тази с падеж 2030 г. и 3.6 милиарда евро за книжата с падеж  през далечната 2050 година.

Двете емисии са лихвоносни,   с фиксирани купонни плащания веднъж годишно, като на по-краткосрочната  то  е 0.375%, а на дългосрочната – 1.375 процента. Достигнатите цени на продажба са съответно 99.863 евро за 100 евро номинал и 97.566 евро. Те осигуряват доходност от 0.389% на 10-годишната и 1.476% на 30-годишната емисия. Постигнатата доходност е ниска и следователно много изгодна за Министерството на финансите. Тя  показва също така , че инвеститорите имат голямо доверие в България и оценяват много високо финансовата ни стабилност и възможността да си погасим  дълга в срок.

Моментът на реализация на двете емисии също е подбран много подходящо. От началото на тази година се говореше за две такива  емисии и имаше очакване те да се появят през пролетта. Създалото се напрежение на финансовите пазари във връзка с COVID-19 възпря тогавашния министър на финансите  Владислав Горанов да  предприеме  пласмента им. Сега пазарите се успокоиха, цените на другите ни еврооблигации възстановиха нивата си отпреди пандемията и министър Ананиев много правилно реши да довърши започнатото.

В денят на аукциона се забеляза известна разпродажба на еврооблигациите, които са в обръщение. Целта на притежателите им бе да си освободят ресурс, за да заплатят новозакупените книжа. В резултат на масовата им разпродажба цените им леко се понижиха, а доходността се повиши в резултат на обратно пропорционалната им зависимост.

Емисията с падеж  през 2035 г. носи доходност от 1.07% на годишна база срещу 1.04% в началото на седмицата. При книжата с падежи 2028 г. и 2027 г. възвращаемостта  се повиши с по 9 базисни точки до съответно 0.18% и 0.12% на годишна база. По-краткосрочните ни книжа – с падежи 2024 г., 2023 г. и 2022 г., продължават да се котират на отрицателна територия, въпреки че и тяхната доходност отскочи нагоре с по 7 базисни точки-  съответно до минус 0.05%, минус 0.13% и минус 0.35% годишно.

Министерството на финансите ще напълни хазната с  въпросния  ресурс от 2.5 милиарда евро, както и с 0.5 милиарда евро, които правителството ни ще получи по програмата SURE, предназначен за смекчаване на рисковете от безработица вследствие на епидемията COVID-19. Ето защо мисля, че едва ли ще видим в скоро време на вътрешния пазар нови емисии от държавни ценни книжа, деноминирани в лева.

Съществуващите в момента книжа с падеж след 8, 5 и 3 години се котират  съответно при 0.2%, 0.1% и минус 0.1% доходност на годишна база.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст