В Русия броят на киберпрестъпленията се е увеличил със 77%

хакери хакерска атака

Броят на киберпрестъпленията в Русия се е увеличил рязко през последната година и е повлиял негативно на цялостното им разкриване. Това съобщи вътрешният министър на страната Владимир Колоколцев, говорейки в Съвета на федерацията – горната камара на руския парламент. "Общият процент на разкриване е отрицателно повлиян от рязкото нарастване на броя на атаките, извършени с използване на ИТ технологии, и обективните трудности при идентифицирането на засегнатите лица. Делът на киберпрестъпленията в общия масив се увеличава и е достигнал 23%", каза Колоколцев.

Отговаряйки на въпроса на сенатора, вътрешният министър каза, че от началото на годината в Русия са регистрирани 363 хиляди киберпрестъпления, което е със 77% повече. „Във всеки пети регион на Руската федерация броят им се е удвоил или повече“, добави Колоколцев, цитиран от ТАСС.

Според него нарастването на киберпрестъпността се обяснява не само с лековерността на гражданите, но и с пропуски в сигурността на банковите системи, включително изтичането на клиентски данни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви, че цените вече ще бъдат обозначени само в евро?

Подкаст