МВР – милионерът бедняк

Една от най-големите заблуди на днешния ден е, че Бойко Борисов бил полицай от кариерата. Няма такова нещо. Преди 10 ноември 1989 г. не е бил милиционер, след това – до лятото на 2001 г. – е бил извън системата на МВР, а до лятото на 2005 г. е бил главен секретар на вътрешното ведомство, т.е. висш държавен чиновник.

Ако трябва да бъдем откровени докрай, Бойко Борисов дори мрази полицаите. Доказателството е едно и то е пред очите на всички ни, затова не го виждаме (или не искаме да си признаем, че ще ни избоде очите всеки момент): и като главен секретар на МВР, и като министър-председател,

той не си чмръдна дори пръста,

за да облекчи по някакъв начин трудовите и социално-битовите условия на униформените ченгета.

Вярно, откакто сграбчи юздите на държавата, размаха камшика и ни подкара към светлото бъдеще, той увеличи почти двойно бюджета на МВР, но… единствено в полза на трите любими му категории блюстители на реда – началниците, цивилните и щурмоваците – преди от отряда на баретите, а днес жандармерията и т. нар. спец. сили за проникване. А за обикновените ченгета и пожарникари – трохи и огризки.

Стига, разбира се, някой да се сети, че съществуват и да изтръска покривката и чинията си през прозореца.

Три са проблемите, с които

синдикатите в МВР се борят поне от 15 години насам:

нормални заплати; качествени униформи и обувки; адекватно заплащане на нощния и извънредния труд.

Резултатите са смехотворни, по-скоро – унизителни, защото на 12 октомври те пак заплашиха: или държавата гарантира по-високи заплати от януари 2021 г., или ченгетата излизат отново на протест.

Ако се съди от ефекта на 100-дневните цивилни протести, най-добре ще е поне членовете на най-голямата профсъюзна структура в министерството – Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР), не отново да чучнат в градинката пред църквата “Свети Седмочисленици” или в “Триъгълника на властта”, а едновременно

да си подадат оставките – всички 8000-9000 членове на СФСМВР.

Успехът ще е гарантиран, защото заедно с тях в дълбокото ще скочат и колегите им от Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ). Те са около 5000 и тънат в още по-безпросветна мизерия.

Звучи налудничаво, но пред униформените вече няма друг вариант. Помни ли някой кога за първи път те пушиха мълчаливо, после пиха вода, а накрая

ритуално погребаха професията и призванието си?

Точно така – протестите тръгнаха по времето на Тройната коалиция и правителството на Сергей Станишев (2008 г.), продължиха през първия мандат на ГЕРБ и Бойко Борисов (2009-2012 г.) и спихнаха безславно по времето на скалъпената коалиция БСП – ДПС и правителството на Пламен Орешарски (2013-2014 година).

Оттогава насам – само молби, вайкане и неосъществени заплахи. Така че и тук взе да става като в приказката за цирея – или го изрязваш до дъно, или ревеш и чакаш да мине от самосебе си.

И понеже никой униформен синдикалист не смее открито да каже къде е заровено кучето, ще си го кажем ние.

МВР хем е една от най-черните бюджетни дупки

в най-новата ни история, хем е като автобус на градския транспорт – колкото и да е претъпкан, винаги ще се намери достатъчно място за още стотина души.

Прост пример. В началото на 90-те години на миналия век, във вътрешното министерство се водеха на щат около 53 000 униформени и цивилни служители.

След близо 30-годишни реформи, модернизации, компютъризации, съкращения и преструктурирания, в момента МВР осигурява препитание на…

не по-малко от 49 000 пълнолетни българи

От другата страна на медала обаче се случва точно обратното. Така де – за пари ще си говорим. В началото на 90-те години на миналия век, бюджетът на МВР е бил… както следва:

– 1993 г. – 3.733 млн. лв.;

– 1995 г. – 10 млн. лв.;

– 1997 г. – 163.714 млн. лв.;

– 1999 г. – 334.283 млн. лв.

През 2010 г., т.е. първата пълна бюджетна година на ГЕРБ, издръжката на

МВР е изчислена на 955.521 млн. лева.

Днес, две петилетки по-късно,

бюджетът на МВР вече е 1.67 милиарда!

Но истинското потресно нещо е, че и тогава, и сега над 80% от парите отиват за заплати.

Сещайте се чии, след като и тогава, и сега униформените в МВР са почти константна величина – около 45% от т. нар. личен състав. Тоест – около 23 000 души. Хайде – 25 000 да ги направим, че да са по-кръгли сметките.

Всички останали са или началници, или цивилни служители. Тяхната бройка също е константна величина, нищо че през годините МВР е усвоило – и то в най-пестеливия случай – не по-малко от 150 млн. евро за компютри, информационни системи, софтуер и какви ли не още високотехнологични придобивки. Резултат – никакъв, след като

чиновническите работни места все още не са съкратени

поне с 5000 бройки, а освободеният ресурс не е пренасочен към редовите полицаи.

Оправданието е банално. МВР не разполага с достатъчно пари, за да плати

на всеки съкратен по 20 заплати накуп. Няма такова нещо, ако трябва да се вярва на простата аритметика и елементарната  логика. Ако приемем за база 1000 лв. на “калпак”, уравнението изглежда така: 5000 х 1000 х 20 = 100 милиона.

Нищо работа за държава, която

според премиера Борисов е финансовият отличник на ЕС!

Тези милиони може да бъдат изплатени веднага, а може и на пет транша – по 20 млн. лв. на година.

Защото и в този случай сметката е проста: 5000 свободни щата по 1000 лв. заплата по 12 месеца е равно на 60 милиона, разпределени така:

– 20 млн. лв. – за обезщетения;

– 30 млн. лв. – за униформи, обувки, оръжия, заплати, нощен и

извънреден труд;

– 10 млн. лв. – за високотехнологични “джаджи”, професионални обучения и квалификационни курсове.

Хич да не е, но след пет “такива” години, цивилното население в МВР съвсем спокойно може да бъде съкратено с още 5000 души. И тогава всичко ще си дойде на мястото.

Който не вярва, че

кадровото реформиране и проветряване на МВР е по джоба на държавата,

нека да смята:

– от март до септември т.г. правителството е отпуснало на вътрешното ведомство 40 млн. лв. в полза на службите, занимаващи се с издаването на лични карти, шофьорски “книжки” и задгранични паспорти. Нищо, че всеки един от нас си плаща за този масраф;

– през август правителството отпусна на МВР 36 млн. лв. за “финансово обезпечаване на сключени договори, за изпълнение на дейности по европейски проекти и други международни програми и договори, за които се прилага режимът на сметките за средства от Европейския съюз”;

– от 1 януари 2021 г. правителството ще изпълни обещанието, дадено през юли т.г.: да актуализира бюджета и да осигури на МВР нови 65 млн. лв., необходими за заплащане на натрупания извънреден труд (37.4 млн. лв.) и за дължими осигурителни вноски (27.6 млн. лева).

Събрахме ли ги стоте милиона? Събрахме ги, че ги и надхвърлихме, защото току що описаните

бюджетни гимнастики струват точно 141 млн. лева!

За какво – никой не знае. За разлика от обществените ползи, които всички сме убедени какви ще са – никакви.

Ех, как ли се оправя столичният кмет Йорданка Фандъкова, която с годишен бюджет от 1.7 млрд. лв. трябва да угоди на 2 млн. столичани?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст