Българите са против Северна Македония в ЕС, ако не признае историческото минало

ес македония

Около 83.8% от българите са против да подкрепим влизането на Северна Македония в Европейския съюз, докато не бъде постигнато съгласие относно факти от историческото минало на България. Това показват резултатите от социологическо проучване на "Алфа Рисърч".

Едва 10.2% от сънародниците ни смятат, че страната трябва безусловно да подкрепи Македония, а 5.9% пък нямат мнение по въпроса.

Оказва се, че 54.1% от анкетираните подкрепят България да признае съвременната македонската идентичност, ако Северна Македония признае, че в началото на 20-ти век огромната част от населението й се самоопределя като българско, а изграждането на нова "македонска национална идентичност" започва след 1944 г., без да засяга гражданите и техните предци.

Над 29% от участниците в анкетата се застъпват по-крайната позиция, че страната ни изобщо не бива да признава съществуването на съвременна македонска идентичност, а 6% са на противоположната позиция – за безусловно признаване на тази идентичност.

Според данните от проучването 42.4% от българите са на мнение, че трябва да признаем съществуването на македонския език, само ако нашата съседка признае съответно, че той е започнал да се създава през 1944 г. на база на западните български диалекти. На друго мнение са 45.5% от анкетираните, които твърдят, че не е необходимо да се признава съществуването на отделен македонски език, а 4.5% са в полза на безусловното му признаване.

От своя страна, насилствената македонизация на населението от Пиринския край през периода 1944-1948 г. среща също толкова негативни оценки, както и опитът да се отрича българското самосъзнание на част от населението на днешна Северна Македония. Така 71.6% имат отрицателно мнение към тази политика, определяйки я като насилствена промяна на българското самосъзнание на хората от региона, а 10.2% я приемат за правилна, стоейки на позицията, че е трябвало да се формира македонско самосъзнание. Почти една пета са слабо запознати с този процес и не могат а изразят отношение.

Налице е сериозно влошаване на образа на Северна Македония сред българските граждани, констатира проучването. Ако допреди десетина години тя се смяташе за една от най-близките и добрсъседски настроени към нас държави на Балканите, в момента едва 21.9% от пълнолетните българи я определят като такава. Двойно повече са хората, които смятат за най-доброжелателна от нашите съседи Румъния (41.5%), следвана от Гърция (37.1%). Третото място, но с доста по-нисък дял, 23% ,се заема от Турция. 22% смятат за близка и доброжелателна Сърбия и на последно място – с 21.9% се нарежда Северна Македония.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст