Досъдебно производство за незаконен улов на риба в язовир Цонево

районна прокуратура

С постановление на прокурор от Териториалното отделение в Провадия към Варненската районна прокуратура е образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 238, ал. 3, т. 1 от НК – незаконен улов на риба в забранени места.

На 28 октомври 2020 г., при извършване на рутинна проверка, инспектори от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ установили двама души, които се намирали в язовир Цонево в лодка с извънбордов двигател и ловели риба с мрежи. Когато риболовът приключил, бракониерите излезли от язовира и натоварили улова и оборудването си в багажника на тъмносин джип с бургаска регистрация.

Служителите на ИАРА им препречили пътя със служебния си автомобил, след което приближили до джипа и се легитимирали с цел да извършат проверка. В този момент джипът потеглил рязко, насочвайки се към инспекторите, които обаче успели да отскочат встрани. При рязката маневра багажникът на возилото се отворил и отвътре изпаднали рибарските мрежи ведно с уловената и поставена в чували риба, както и двигателят на лодката. Бракониерите изгубили контрол над превозното средство и се ударили последователно в няколко дървета, но въпреки това успели да избягат. Единият от бракониерите бил разпознат от служителите на ИАРА. Уловената риба била върната в язовира, а двигателят и мрежите били иззети от инспекторите с констативен протокол. 

Язовир Цонево се намира между селата Сава, общ. Дългопол и Добромир, общ. Руен. Той е резервен източник на питейна вода за гр. Варна. Риболовът в язовира е забранен.

Наказанието за престъпление по чл. 238, ал. 3, т. 1 от НК е лишаване от свобода за срок от една до три години и глоба от 15 хиляди лева до 20 хиляди лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст