Компаниите реагират на Ковид с нови проекти

летище софия писта самолет

Според клишето всяка криза освен проблеми създава и възможности за развитие. Няколко български фирми наистина ще се възползват от "съвета" и обявиха  своите  планове за преструктуриране и модернизация. Всяка от тях със своя посока и скорост, с разнообразно финансиране и очакване на ефект. Някои от проектите са планирани предварително, други  са свързани с извънредната ситуация с КОВИД-19 и  с  необичайните предизвикателства пред бизнеса през 2020 година.

„Захарни заводи“ преструктурира бизнеса си

„Захарни заводи“ АД ще преустанови производството на опаковки – и  за собствените си нужди, и за външни клиенти : от хранително-вкусовата, козметичната и фармацевтичната промишленост, битовата химия и от други сектори, съобщиха от компанията от Горна Оряховица. Тя ще се възползва от плана за оптимизация, за да се фокусира върху развитието и растежа на основните си бизнес дивизии – захар, захарни изделия, етанол и производство на чиста енергия.

“Производството на опаковки представлява много малка част от бизнеса на компанията – под 1% от консолидираните приходи на „Захарни  заводи“ АД. Решението за преустановяване на това производство е взето след  задълбочен анализ и внимателно претегляне на всички ползи и негативи от тази стъпка”, отбелязва Валентина Ралева, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на фирмата.

В хода на  процеса по преструктурирането си, компанията ще разшири  производството си  на електрическа енергия от възобновяеми източници. През последната години „Захарни заводи“ АД работи по ключов проект за изграждане на фотоволтаична електрическа централа (ФЕЦ) с инсталирана мощност над 4MW. Първият етап по изграждане на мощност от 1 MW е във финален стадий и съвсем скоро предстои официалното ѝ въвеждане в експлоатация. Успоредно с това се работи  и по проектиране на втория етап за изграждане на ФЕЦ на територията на компанията.

Основен пункт  в тазгодишната екологична програма на „Захарни заводи“ АД беше внедряването на технология, която да позволи замяната на част от използваното твърдо гориво с биомаса. Очаква се нововъведението да доведе до значително намаляване на въглеродните емисии,които  отделят  в атмосферата  невъзобновяемите енергийни източници.

„Захарни заводи“ АД е най-големият комплекс за производство на хранителни продукти у нас. В групата влизат няколко предприятия: заводи за производство на захар, на захарни изделия, на етилов алкохол и високопротеинови фуражи, собствен ТЕЦ и завод за ремонтно-механични услуги. Те пък осигуряват работа на над 800 служители. 

В "Топлофикация Перник" мислят  за газификация

"Топлофикация Перник" е подновила инвестиционното си предложение за добавяне на биомаса към въглищата, които гори, съобщават от общината. Ако това се осъществи, плановете са поетапно да се достигне до употреба на 70% биомаса и 30% въглища, уточняват от топлоснабдителното дружество. Предвижда се да се използва само слама и други естествени и без опасни материали от селското или горско стопанство. Разнообразяването на горивата ще позволи  да се запази  ицената на енергията. 
Биомасата ще бъде  горена  в съществуващите четвърти и пети парогенератор, без да бъде променян капацитетът от 196 MWth и прилаганата технология. Според направените сметки в производството ще се влагат между 900-3000 тона въглища в денонощие и до 2100 тона биомаса. 
Промяната се налагала заради растящата цена на въглеродните емисии, която в момента е около 25 евро/тон. Това пък ще налага в следващите години увеличаване на цените на продаваната топлоенергия, което ще направи дружеството неконкурентоспособно на пазара. Така че бъдещето е в използването на по-малко въглища и преминаване към производства с по-ниски емисии на въглероден диоксид.
При осъществяване на инвестиционното предложение ще се намалят количествата на основните производствени отпадъци.
Основен замърсител при горенето на въглища са фините прахове частици, а при сламата те отсъстват. При горенето на биомаса не се отделят серни окиси. 

Предвижа се освен това  до пет години "Топлофикация – Перник" да премине изцяло към работа на   природен газ. Трите газови генератора вече са на площадката на ТЕЦ "Република". По план те трябва да заработят през май догодина. Според предварителните финансови разчети инвестицията надхвърля 6 млн. лева.
С тези съоръжения ще се намалят влаганите като гориво въглища за една календарна година с  330 000 тона. 

Дъщерна фирма поема транспорта в групата "Градус"

Старозагорският производител на пилешко месо „Градус“ АД създаде ново дъщерно дружество  –  „Градус Лоджистикс“ ЕООД с капитал от 400 000 лева. Тази сума представлява приблизително 0.13% от активите на компанията майка към края на  третото  тримесечие. Дружеството се представлява от Лука Ангелов Ангелов и от  Иван Ангелов Ангелов, които са и основни акционери в "Градус" АД.

Основният предмет на дейност на дружеството е свързан с придобиване и отдаване под наем на транспортни средства. Целта е да се обезпечат необходимите транспортни средства за дейността на останалите дъщерни дружества. Чрез обособяването на тази дейност в отделно дружество се постига по-висока степен на профилиране на дъщерните фирми , а и по-добри условия по обслужване на дейността им, и съответно намаляване  на разходите.

Ceмeйcтвo Aнгeлoви пpитeжaвaт 82% oт ĸaпитaлa на "Градус" АД. Koмпaниятa e пyбличнa и акциите й ce тъpгyвaт нa "Бългapcĸaтa фoндoвa бopca". Индивидуални инвеститори държат 2.34% oт книжата, a различни фирми, ocнoвнo пeнcиoнни фoндoвe, владеят  15.64% от акциите с право на глас. "Градус" АД имa дpyги ceдeм дъщepни фирми, чийто оcнoвен пpeдмeт нa дeйнocт e в ceĸтopa „Πтицeвъдcтвo“.

Концесионерът на "Летище София" иска да контролира  част от летищния оператор

Концесионерът на "Летище София" е поискал контрол върху част от фирмата на летищния оператор. Тази стъпка  е предвидена в  концесионния договор между обединението "СОФ Кънект" и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, подписан на 22 юли тази година. 

В тази връзка в Комисията за защита на конкуренцията е постъпило уведомление за намерението на „СОФ Кънект“ АД и на дружеството, упражняващо непряк контрол върху него – "Меридиам" САС, да придобие  контрол върху част от „Летище София“ ЕАД. 

„Летище София“ ЕАД е търговско дружество със 100% държавно участие в капитала му.То оперира летищната инфраструктура, търговските обекти в двата пътнически терминала и е водещ доставчик на наземни услуги в България.

„СОФ Кънект“ АД е проектно дружество, учредено единствено за целите на придобиване на изключителни права по експлоатация на гражданското  летище за обществено ползване в София – публична държавна собственост.

Съгласно уведомлението, в резултат на сделката не е налице хоризонтално припокриване на съответните продуктово-географски пазари в България. 

След няколко обжалвания Върховният административен съд на 5 юни тази година остави в сила решението на КЗК и потвърди избора на "СОФ Кънект" за концесионер. Офертата на обединението включва концесионно възнаграждение в размер на 24.5 млн. евро и капиталови инвестиции от 608 млн. евро.

Консорциумът обединява френската инвестиционна фирма Meridiam, специализирана във финансиране и управление на дългосрочни проекти за публична инфраструктура, австрийската строителна компания Strabag и оператора на летището в Мюнхен – „Флугхафен Мюнхен“. Планът е да се изгради  трети терминал на софийското летище  до десетата година от срока на концесията и нов карго терминал на мястото на стария Терминал 1. На по-късен етап е предвидено и разширяване на Терминал 3, включително чрез инвестиции  в хотел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст