Петър Драмов
"УниКредит Булбанк" АД
Цените на българските книжа отлетяха в небесата, благодарение на изборите в САЩ.
Изборите в Щатите дадоха зелена светлина за инвестиции в по-рискови, и за сметка на това по-доходоносни ценни книжа. Става въпрос както за корпоративните книжа, търгувани на световните фондови пазари, така и за държавните ценни книжа на страните с по-нисък кредитен рейтинг. Такива са българските еврооблигационни емисии.
Очакванията за тотална победа на демократите явно не се покрива с реалността. Инвеститорите загърбиха обещаваните от Байдън широкомащабни финансови стимули и прибягнаха към продажбата на американските и немските 10-годишни облигационни емисии, за да си набавят необходимите средства за инвестиции в по-доходоносни книжа.
Светкавична бе реакцията на Dow Jones Industrial Average в САЩ и на DAX в Германия, които отскочиха с по 5% на седмична база. С подобна стъпка се увеличи цената и на алуминия – важен материал за промишлеността.
Сериозно поскъпване отбелязаха българските еврооблигации, търгувани на международните финансови пазари. В рамките само на един ден най-дългосрочните от тях, с падежи 2050 и 2035 г., отлетяха с по 60 цента нагоре, понижавайки носената от тях доходност с по 2 до 4 базисни пункта. В момента те вече носят съответно по 1.39% и 0.90% на годишна база. С по 15 цента поскъпнаха и книжата с падежи 2030 г. и 2028 година. Носената от тях възвращаемост също се понижи, но с по-скромните 2 базисни точки и в момента е 0.35% и 0.07% на година база. Отново под нулата е доходността на следващата по срочността си емисия от ценни книжа – с падеж 2027 г., след като поскъпна с 10 евроцента. Те носят в момента доходност от минус 0.02%, колкото тя беше и преди първата пандемична вълна от март тази година. Останалите ни емисии – с падежи 2024 г., 2023 г. и 2022 г., продължават все по-упорито да копаят дъното. След като поскъпнаха с по 6 цента, доходността им се понижи с нови 4 базисни точки и те в момента се котират съответно при минус 0.27%, при минус 0.32% и при минус 0.41% годишна доходност.
Емисиите, търгувани на вътрешния междубанков пазар, не реагираха така бурно на вълненията, обхванали международните финансови пазари. Най-дългосрочната ни и деноминирана в левовове емисия на държавни ценни книжа с падеж 2039 г. се котира при 1.1 процента. Следващата по срочност емисия облигации е с падеж 2029 г. и се търгува при 0.25% годишна възвращаемост. Тези с падеж след 5 години се котират при 0.06% годишна, а по-краткосрочните – с падежи след 3 и след 1 година, съответно при минус 0.2% и минус 0.5% годишна доходност.
Бюджет 2021 е изпълним за всяко правителство, според министър Ананиев, и това е така заради ниската степен на задлъжнялост на държавата от едва 24.5% спрямо БВП. Данните са от времето след като бяха емитирани на външните пазари книжата с падежи през 2050 г. и 2030 г. от по 1.25 милиарда евро всяка. През второто полугодие на годината не е проведен нито един аукцион за реализация на нов дълг на вътрешния пазар.
Ето защо през следващата година всяко правителство ще има комфорта да прецени дали и колко дълг може да поеме, така че бюджетния дефицит да бъде сведен до заложените в бюджета между 1,5 и 2% от БВП.