Преименуват училище „Ейбрахам Линкълн“, бил расист

училище Ейбрахам Линкълн сан франциско

Имената на Ейбрахам Линкълн, Джордж Вашингтон и други видни личности ще бъдат премахнати от 44 училища в Сан Франциско – решение, което породи дебат дали прочутият с либерализма си град не е стигнал твърде далеч с разчистването на сметките с расисткото минало, съобщи Асошиейтед прес.

Решението на Съвета по образованието на Сан Франциско, взето с 6 срещу 1 гласа, засяга една трета от всички училища. Одобрената резолюция призовава за премахване на имена, които възвеличават исторически фигури с преки или косвени връзки с робство, потисничество, расизъм или "подчиняване" на човешки същества.

Изненадващо е решението да бъде прекръстено училището, носещо името на Ейбрахам Линкълн, символ на премахването на робството в САЩ, отбеляза Франс прес. Агенцията допълва, че някои хора обвиняват Линкълн, че е изиграл роля в избиването на индиански племена.

Недоумение предизвика и промяната на името на начално училище "Даян Файнстийн", кръстено на сенаторката демократка и бивша кметица на Сан Франциско.

Комисията е вкарала Файнстийн в списъка, защото през 1984 г., когато е била кметица, е разпоредила повредено знаме на Конфедерацията пред кметството да бъде заменено с ново. Знамето на Юга в днешно време се смята за символ на расовите дискриминации и на тези, които претендират, че бялата раса е висша.

Решението за преименуването на училищата предизвика много критики, в това число на сегашната кметица на Сан Франциско, Лондон Брийд, която е чернокожа. През октомври Брийд каза, че е обидно за родителите, чиито деца не могат да ходят на училище заради пандемията, училищните власти да хабят енергия в променяне на имената на учебните заведения, вместо да работят за отварянето им.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст