Трима българи са осъдени на общо 60 години затвор заради трафик на кокаин в Южна Африка. Съдът ги призна за виновни по обвинения в наркотрафик и незаконно влизане в страната с фалшиви документи. Двама от тях са осъдени на по 25 години затвор, а един получил 10-годишна присъда, съобщи местният сайт Нюз24.
Българите са заловени с 973 пакета кокаин на 1 март. Скъпият наркотик е открит в кораб, акостирал на пристанището на югозападния град Салданя. Приблизителната стойност на кокаина, открит на кораба "Уиндуърд", е оценена на 580 милиона ранда (близо 33,8 милиона евро).
Операцията започнала през януари, когато южноафриканската полиция получила информация за кокаин, влизащ в страната през пристанища в Западна Капска провинция.
Първоначално са били задържани четирима българи и шестима граждани на Мианма. В хода на следствието обаче прокуратурата оттегли обвиненията срещу единия от българите и срещу всичките мианмарци.
На тримата били конфискувани активи на обща стойност 46,5 милиона ранда (над 2,7 милиона евро). Сред тях са два луксозни джипа, корабът "Уиндуърд" и още два плавателни съда.















