Германия системно превишава нормите за азотен диоксид

съд на ес

Съдът на Европейския съюз постанови днес, че Германия "систематично и непрестанно" е превишила нормите за изхвърляне във въздуха на азотен диоксид – вреден газ, отделян от дизеловите двигатели, в много провинции между 2010 г. и 2016 г., предаде Асошиейтед прес.

Съдът обвини Германия в надвишаване на годишните норми на азотен диоксид в 26 от общо 89 района, където се извършени измервания, включително в Берлин, Хамбург, Кьолн, Дюселдорф, Мюнхен и Щутгарт. Според съда на ЕС почасовите норми също са били превишени в Щутгарт и района на Рейн-Майн, който включва Франкфурт.

Съдът, който се произнася по дело, внесено от Европейската комисия през 2018 г., съобщи също, че Германия не е успяла да гарантира, че предвидените в плановете за качество на въздуха мерки за намаляване до минимум на периодите за превишаване на стойностите на азотен двуокис постигат резултат.

В последно време много германски градове въвеждат собствени забрани за движение на дизелови автомобили в определени градски райони или дори улици, където емисиите на вредни газове са особено високи. Засега не е ясно дали постановлението на съда на ЕС ще доведе до практически последици, макар че може да подтикне към повече подобни ограничения върху дизеловите автомобили, отбелязва АП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст