Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън ще разговаря днес в Германия с партньорите си от 20 страни, след като вчера бе обявен съставът на новото афганистанско правителство, предаде Франс прес.
Шефът на американската дипломация отпътува от Катар – най-големия транзитен център, използван за въздушния мост от Афганистан за военновъздушната база на САЩ Рамщайн в Германия – друг център, през който минават хиляди евакуирани, съобщи Държавният департамент.
Блинкън ще се срещне в Рамщайн с германския външен министър Хайко Маас. Двамата ще председателстват виртуална министерска среща за кризата в Афганистан с участието на представители на 20 страни.
Чрез тази среща САЩ вероятно ще се опитат да засилят международните призиви към талибаните да спазят обещанието си, че ще позволят на желаещите афганистанци свободно да напускат страната.
Дискусиите може да спомогнат и за координиране на подходите към временното правителство, представено вчера. В него няма нито една жена, нито член, който да не е талибан, а вътрешният му министър е издирван от САЩ по обвинения в тероризъм.
САЩ заявиха, че са "обезпокоени" от състава на правителството, но ще съдят за него според действията му. Американските представители изтъкват, че все още далеч не става дума за каквото и да било официално признаване на талибанско правителство.
След седмици на уверения от талибански лидери, че движението ще даде възможност за по-умерен и приобщаващ стил на управление, талибаните излъчиха министри, повечето от които са техни високопоставени представители и в миналото са заемали сходни длъжности, пише в. "Ню Йорк таймс" във връзка с обявеното вчера от талибаните временно правителство на Афганистан. Наличието на подобни фигури в правителството е знак, че консервативната и теократична идейна база на талибанското движение остава непроменена. "Ню Йорк таймс" обръща внимание на факта, че всички членове на временното правителство са мъже и някои от тях са включени в списъците на САЩ и ООН на терористи.
Талибаните предприеха вчера първата стъпка за формализиране на властта си в Афганистан, като обявиха временно правителство, в което има представители на мрежата "Хакани", но не и на досегашното афганистанско правителство, отбелязва в. "Вашингтон пост". В правителството не бяха включени и бивши лидери на Афганистан като бившия президент Хамид Карзай и бившия ръководител на съвета за националното помирение Абдула Абдула, които през последните седмици преговаряха с талибански водачи, пише американското издание. Съставът на временното правителство отразява политическото и военното превъзходство на талибаните в Афганистан. Това правителство бе обявено на фона на засилването на антиталибанските настроения в Кабул, проявили се вчера в демонстрация в афганистанската столица в подкрепа на бойците от съпротивата срещу талибаните в провинция Панджшер, в която взеха участие стотици мъже и жени, посочва "Вашингтон пост".
Талибанските съдилища възнамеряват да върнат жестоките физически наказания, като например рязането на ръцете на осъдените крадци, пише в. "Дейли телеграф", позовавайки се на свои източници. Съдии и представители на властите твърдят, че наказанията, донесли на талибаните печална слава по време на управлението им през 90-те години на миналия век, са неизбежна част от ислямското право и прилагането им ще бъде подновено. Представителите на властите не коментираха дали има планове за връщане и на други наказания като публичните екзекуции и пребиването с камъни, отбелязва британското издание.