Швейцарските власти са предупредили златните рафинерии да затегнат одита на вноса на жълтия метал от Обединените арабски емирства, за да са сигурни, че в него няма нелегални количества африканско злато.
В писмо от 11 октомври, до което са се добрали журналисти от агенция "Блумбърг", Държавният секретариат по икономическите въпроси на Швейцария е поръчал на преработвателите да гарантират, че са предприети достатъчно стъпки, които да идентифицират истинския регион на произход на цялото злато, идващо от ОАЕ. Икономическото ведомство мотивира мерките с големия обем на импорта от арабската държава, който е бил 10% от общия внос в алпийския оазис през 2021-а.
Ервин Болингер – шеф на отдела за двустранни икономически отношения между двете страни, е уведомил рафинериите, че швейцарският президент Ги Пармелен планира да посети ОАЕ до края на октомври.
На свой ред, министърът на външните работи на ОАЕ – Тани Ал Зеюди – е посочил в електронно изявление, че страната му "отдавна съблюдава всички международни регулации и следва най-добрите практики, включително усилени проверки за пране на мръсни пари и противоречащо на етичните правила извличане на злато". Ал Зеюди е уверил също, че затегнатите мерки срещу пране на пари и борбата с финансирането на тероризма е "върховен национален приоритет и основна задача на управляващите на страната".
Съмненията за ролята на Дубай в незаконната търговия на злато се увеличиха през последните години след множеството информации, че регулаторни вратички позволяват търговията на злато от конфликтни райони в града. В Дубай пристига 95% от скъпоценния метал, добиван в Източна и Централна Африка, сочат данни на ООН. А тези райони се считат за високо рискови заради присъствието на въоръжени групировки в тях.
Това засилва опасенията, че "кърваво" злато вероятно се появява на западните пазари, потенциално през Швейцария – световния център за преработване на суровината. Някои рафинерии, включително "Металор текнолъджис", не приемат злато от Дубай заради трудности при определянето на произхода му.
Асоциацията за търговия на злато в Лондон заплаши през миналата година да постави в забранителен списък държавите, които не отговарят на стандартите за отговорни проверки на източниците на добив на метала. Тази мярка, според добре информирани източници, е насочена конкретно срещу Дубай.