Правителството на новия премиер на Япония Фумио Кишида практически изцяло се състои от нови лица. Своите постове в него запазиха шефовете само на две ведомства. Съставът на новия кабинет в понеделник обяви новият генерален секретар на Министерския съвет на страната Хирокадзу Мацуно, който смени на този важен административен пост Кацунобу Като.
Портфейлите си в правителството на Кишида са запазили министърът на външните работи Тосимицу Мотеги и министърът на обраната Нобуо Киси. Още един министър – Коити Хагиуда, заемащ в правителството на Йошихиде Суги поста министър на образованието, културата, спорта, науката и технологиите, е бил преместен в друго ведомство и е оглавил министерството на икономиката, търговията и промишлеността на страната. Хагиуда ще наблюдава и развитието на икономическите отношения с Руската Федерация – длъжност, прикрепена към шефа на икономическото ведомство при бившия премиер-министър Шиндзо Абе.
В състава на правителството на новия министър-председател на Япония са включени и три дами. Сейко Нода, която си съперничеше с Кашиди за поста председател на управляващата Либерално-демократическа партия (ЛДП), е назначена за министър по проблемите на ниската раждаемост и министър по проблемите на регионите. Неотдавна създаденото министерство по цифровизацията е оглавено от 44-годишната Карен Макисима, а 55-годишната Норико Хориути ще наблюдава продължаващата в страната вакцинация срещу новия коронавирус.
За нов министър на финансите е предложен бившият министър, който отговаряше за провеждането на Олимпийските и Паралимпийските игр в Токио – Сюнити Судзуки.
В правителството на Кишида се е появил и новият пост на министър по проблемите на икономическата сигрурност, чиято дейност, в частност, е насочена към пресичане на изтичането на технологични тайни – то ще бъде оглавено от 45-годишният Такаюки Кобаяси.
Премиерът Стефан Янев се срещна с японския посланик Хироши Нарахира
Традиционно добрите двустранни отношения на България и Япония бяха във фокуса на срещата на министър-председателя Стефан Янев с посланика на Япония у нас Хироши Нарахира. В рамките на разговора им в Министерския съвет двамата са акцентирали върху интереса на двете страни да задълбочат сътрудничеството си във всички възможни сектори. Премиерът Янев е изтъкнал сериозния потенциал за партньорство в икономиката, културата и в сферата на иновациите.
Предстоящото след четири години в японския град Осака „Експо 2025“ също е било сред обсъжданите теми в рамките на днешната среща. Посланик Нарахира е отправил покана към българското правителство за участие на България в международното изложение, като е изтъкнал широкия спектър от предимства, с които страната ни би могла да се представи на форума. Министър-председателят Стефан Янев е определил предстоящото събитие като добър повод България и Япония да засилят бизнес контактите си и е добавил, че предстои българската страна да вземе решение по отношение на „Експо 2025“.
В рамките на срещата премиерът Стефан Янев е изказал поздравления във връзка с избирането на Фумио Кишида за премиер от японския парламент и е отправил пожелания за успех на отговорната му длъжност. От своя страна посланик Хироши Нарахира е акцентирал върху значението на работата на служебния кабинет и на премиера Янев в един много важен за България период.
Стокообменът между България и Япония за първите седем месеца на тази година е на стойност 282.2 млн. лева. Износът ни е намалял с 3.9%, докато вносът ръсте с 40.2% до 222.7 млн. лева. През август у нас са били 14 гости от азиатската страна със служебна цел.