"Има няколко обществени поръчки за над 3 млн. теста за учениците, но няма фирми, които да могат да доставят такива количества за кратките срокове, които ни трябват. Обективният проблем е, че тестове в България няма, парите са налице. Няма достатъчно тестове от фирмите, които да ги доставят". Това каза пред БНР министърът на образованието Николай Денков.
И посочи, че досега на училищата са предоставени над 1 млн. теста.
"За да пуснем всички ученици, са ни необходими 1,4 млн. теста седмично. Това, което липсва в момента, са тестове в страната, които да бъдат доставени от дистрибуторите. Когато се появят тестове в склада на БЧК в село Лозен, те се разпределят в училищата. Ние получаваме на малки порции по 100 000 – 150 000 теста, които позволяват да поддържаме 1 до 4 клас, но не позволяват да пуснем по-големите ученици, защото няма за тях. Междувременно учениците от 5 до 12 клас в почти половината общини минаха на ротация заради спадналата заболеваемост. Има и ученици в присъствено обучение", обясни той.
"Децата не са убийци, но те се заразяват, някои от тях губят живота си. Вчера стана ясно, че 22-ро дете е изгубило живота си от COVID-19 от началото на пандемията. Грижата за това децата да запазят здравето си е изключително важна, затова трябва да бъде слагана в целия баланс, който правим, когато обсъждаме присъственото обучение", допълни министър Денков.
Според него родителите имат избор, ако искат децата им да са в училище – могат да се ваксинират, могат да се тестват, където има тестове, или да предоставят документ, че са преболедували, "иначе паралелката остава вкъщи".
Снощи стана ясно, че учениците от пети до дванадесети клас могат да подновят присъствено обучение, без да бъдат тествани, ако поне половината от децата в дадена паралелка имат зелен сертификат за ваксиниране, преболедуване или наличие на антитела.
Това се казва в съвместна заповед на министрите на здравеопазването и на образованието и науката.
Очаква се училищата, които изпълняват новите изисквания, да възобновят частично занятията в клас на по-големите ученици от понеделник, 29-ти ноември.
Според здравното министерство ваксинирани са под 7 процента от учениците (6,84%). Преболедувалите ученици от 5 до 12 клас са малко над 19 хиляди.
Учениците от пети и по-горните класове, които нямат сертификати, ще продължат да се обучават в електронна среда, докато бъдат осигурени тестове за COVID-19, за да бъдат изследвани те два пъти в седмицата.
Новите правила разрешават на частните училища сами да купуват тестове, за да възстановят присъствения учебен процес, без да чакат доставка от държавата. Тестовете трябва да отговарят на изискванията на Министерството на здравеопазването, които важат и за купуваните от държавата. Това не отменя ангажимента на Министерството на образованието и науката да предостави на частните училища безплатни тестове, когато бъдат осигурени от МЗ.
МОН предложи посочените две промени, за да ускори връщането в училище на колкото е възможно повече ученици, въпреки недостатъчните количества тестове, получени досега.
Новата заповед на министрите на здравеопазването и на образованието и науката можете да видите ТУК.
Актуализираните Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата можете да видите ТУК.
От днес в класните стаи се връщат всички ученици от Община Кричим. Причината за това решение е, че 14-дневната заболеваемост там е под 250 на 100 000 души население. Така общината става първата в Пловдивска област, в която се възстановява нормален учебен процес.
В началото на ноември кметът на Кричим Атанас Калчев първи у нас въведе изискване за „зелен сертификат“ за служителите на общината. От Регионалното управление на образованието съобщиха, че в Общините Карлово и Куклен, където заболеваемостта е под 500 на 100 000 училищата минават от днес на ротационно обучение.