Късата вратовръзка се оказа по-важна от късата памет

Кирил Петков

Новото правителство е на власт от няма и две седмици. Изведнъж анализатори, критици, опозиционери се оказаха силно чувствителни към детайлите. Външният вид на министър-председателя стана обект на опозиционни подигравки, сякаш предшественикът му е бил признат за "Модна икона на второто десетилетие на XXI век" с лекьосаните си анцузи, раздърпаните си фланелки и сака от типа "Покойникът е бил хипофизно джудже".

 

Заради късата вратовръзка, дългите крачоли и разкопчаното сако на Петков му бяха приписани всички грехове и от всевъзможни страни се чу хленч как ни е изложил пред чужденците. При посещението си в Брюксел премиерът бе оприличен на германски шофьор. Най-смели бяха напомнянията как бившият ни министър-председател винаги спазвал протокола, т.е. закопчавал сакото си като станел прав. Да, може да му признаем тази заслуга, помнейки все пак и как обичаше да скъсява дистанцията с евролидерите и другите държавници, да ги целува, да прегръща, да ги тупа по гърбовете, да им мачка дланите и бицепсите.

Заради визитата на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис Кирил Петков отново беше подложен на "концептуални" критики. Този път, защото

бил седнал със закопчано сако.

Наистина, етикетът е важна част от поведението на един държавник. Дали обаче не трябва да дадем възможност на един човек, който цял живот е живял в неформална среда, някак да свикне с новото си аз? Проблемът очевидно е, че ние отдавна си знаем урока – твърде лесно да прощаваме наглата самоувереност, твърде бързо да свикваме с нея и с щедра ръка да ѝ придаваме героичен ореол. А като ни падне някой нормален индивид – да му скачаме трупешката и да му се подиграваме когато ни падне.

Дебелашките шеги и липсата на скромност намираме за готин тарикатлък, проява на народняшко чувство за хумор и дори се радваме, че по такъв готин начин са ни прецакали, докато ние сме се усмихвали. Инак, възприемаме колебанието и всякакъв вид притеснение като некомпетентност. Склонни сме да се подиграваме на това с дни и да си казваме "Е, предишният поне беше тарикат. Знаеше какво прави, а и му бяхме свикнали!" 

Факт е – новият премиер наистина има какво още да учи. Ще трябва да внимава повече с фактологията и да бъде по-предпазлив, когато борави с числа и статистики. За разлика от външния вид, етикетите на дрехите и дължината на вратовръзката, фактологичните грешки наистина нанасят по-сериозни репутационни щети. Със сигурност Кирил Петков

без усилия ще свикне да закопчава и да откопчава сакото си, когато трябва.

Далеч по-трудно обаче ще му е да овладее непринудената реч и да се пази от грешки. Всъщност, джазмените са написали рецептата още преди 70-80 години: нищо не се репетира повече от случайната импровизация…

Отделно от това, след победата на парламентарния вот и бързането да състави колкото се може по-скоро редовен кабинет, новата власт има редица наследени проблеми, с които трябва се справя. А и служебното правителство доста вдигна очакванията на хората. Но пък всички въпроси, които биха могли да се зададат на новия министър-председател младежката организация на ГЕРБ например се хвана за любимата тема на партията – ходенето пеша. В отговор Петков попита младите политици кога за последно са разговаряли с премиер на улицата. 

Очевидно опозицията е впрегнала всичките си усилия да прави сериозни разкрития и да следи дали новите управляващи си спазват обещанията. Засега се показа само като нещо средно между модна полиция и КАТ. Същото се отнася и за новия набор анализатори, с които не сме знаели, че разполагаме. Интересно, че малко от тях се наеха да правят анализ на това какво послание носи снимка, заснета в спалнята на държавник и знак за какво се пачките и кюлчетата в чекмеджето. 

През последните няколко дни Кирил Петков стана обект и на няколко по-сериозни медийни разработки зад граница. В тях обаче за вратовръзката, крачолите и сакото му обаче нямаше дори една буква. Вместо това, в сайта на френското радио Ер Еф И (RFI) новият ни премиер е наречен "истинска изненада".

"Докато миналата пролет Кирил Петков беше съвсем непознат в България, днес той въплъщава истинската надежда за промяна на българските граждани. Основната му цел е една: да се сложи край на корупцията", посочва френското интернет издание и определя премиера Петков като "златното момче, заредило с плам и енергия привържениците си".

А "Политико" пише как бившият предприемач, новоизбран министър-председател на България, залага на бизнес нюха си, за да се справи с две от най-трудните предизвикателства на страната си: ниските нива на ваксинация и нестабилните отношения със съседна Северна Македония. Бившият предприемач казва, че иска да създаде по-добро обучение за българските лекари. А според него ниският процент на ваксиниране в България се дължи на „много дезинформация“ и „огромна политическа нестабилност".

Премиерът също така иска да предприеме по-делови подход към отношенията със Северна Македония, констатира "Политико".

"Въпреки че новото българско правителство

не планира да оттегля исканията,

свързани с историческите спорове със Скопие, целта на Петков е да разшири диалога и да използва икономическото сътрудничество за подобряване на отношенията", се отбелязва още в материала.

Докато се бори с пандемията и решава спора със Северна Македония, новият премиер е изправен и пред големи предизвикателства в борбата с корупцията и провеждането на реформи, очертава изданието. И уточнява, че Петков е принуден да води още една тежка битка – за прокарване на съдебните реформи, чрез които системната корупция ще бъде изкоренена.

Отвън засега се виждат само наследените системни проблеми у нас. Ясно е и предизвикателството пред новото управление, съставено от четири различни по същността си партии, на които се налага да работят заедно. А на нас ни се налага да почакаме, за да разберем докъде ще я докара новата власт, отвъд облеклото и това кой как позира за снимка. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст