СЗО: Идва нова буря в Европа – Омикрон

омикрон

Миналата седмица Европа и Централна Азия отбелязаха 27 000 допълнителни смъртни случая от COVID-19 и 2,6 милиона нови случая. Инфекциите, все още предимно от варианта Делта, са с 40% по-високи сега, отколкото през същия период на миналата година, заяви д-р Ханс Анри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

"Можем да видим, че идва друга буря –  Омикрон става или вече е станал доминиращ в няколко страни, включително в Дания, Португалия и Обединеното кралство, където генерира невиждани досега скорости на разпространение", се отбелязва в изявлението му от 21 декември. 

По думите му до седмици Омикрон ще доминира в повече страни от региона, изтласквайки здравните системи до ръба. Омикрон вероятно ще се превърне в доминиращ вариант, циркулиращ в Европа.

"Огромният обем на новите инфекции с COVID-19 може да доведе до повече хоспитализации и широко разпространени смущения в здравните системи и други критични услуги. За съжаление това вече доведе до хоспитализация и смърт. Този вариант може да избегне предишния имунитет при хората – така че все още може да зарази тези, които са имали COVID-19 в миналото, тези, които не са ваксинирани, и тези, които са били ваксинирани преди много месеци. Хората, които са се възстановили от COVID-19, са 3 до 5 пъти по-склонни да се заразят отново с Омикрон в сравнение с Делта", отбелязва д-р Ханс Анри П. Клуге.

Той уточнява, че все още не се знае дали Омикрон причинява по-тежко заболяване от варианта Делта. И добавя, че положително е, че ранните доказателства подкрепят предположението, че ваксините срещу COVID-19 продължават да вършат работата си и да спасяват животи.

Според специалиста, има 3 неща, които трябва да направим спешно: да се защитим чрез ваксинация, да предотвратим по-нататъшни инфекции и да подготвим здравните системи за нарастване на случаите.

Жизненоважно е да увеличим усвояването на ваксината, било то първа, втора или усилваща доза, като се започне с хора в риск от тежък COVID-19 и здравни работници. Трябва да защитим уязвимите. Освен това трябва да защитим нашата здравна работна сила, за да защитим здравните системи.

Ваксинацията предлага най-добрата защита срещу тежки заболявания и смърт и това върви ръка за ръка с други мерки, които всички можем да предприемем, за да предотвратим инфекция. Всички знаем, че това означава: избягване на претъпкани, затворени пространства; поддържане на физическа дистанция от другите; често миене на ръцете; носене на маска; кашляне или кихане в свит лакът или тъкан; и правилно проветряване на вътрешните пространства, припомня  д-р Ханс Анри П. Клуге.

Експертът препоръчва по това време на годината, когато има много социални събирания, да оцените своя риск и риска за другите и да приоритизирате онези събития, които са най-важни за вас.

"Правителствата и властите трябва да подготвят нашите системи за реагиране за значителен скок. Здравните власти трябва да укрепят капацитета: увеличаване на капацитета за тестване и проследяване; ангажиране на първичната здравна помощ в управлението на случаите; подготовка на болници за увеличение на инфекциите; и подкрепа на здравните работници и работниците на първа линия", казва още регионалният директор на СЗО за Европа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст