Десетте най-разрушителните природни бедствия през тази година са нанесли щети за общо 170 млрд. щ. долара – с 20 млрд. долара повече отколкото през 2020-а, показва изследване, публикувано от британската благотворителна организация "Крисчън ейд" на 27 декември. Всяка година тя изчислява цената на климатични катаклизми като наводнения, пожари и горещи вълни. В анализът се отбелязва също, че въпросните десет бедствия са убили най-малко 1075 души и са принудили 1.3 млн. да напуснат домовете си.
Ураганът "Айда", който през август премина през по-голямата част от източното крайбрежие на Съединените щати с поройни дъждове, отне живота на най-малко 95 души и струва на националната икономика 65 млрд. долара. Месец по-рано наводнения в Германия и Белгия взеха 240 жертви и нанесоха икономически щети за 43 млрд. долара. Пороите в китайската провинция Хенан през юли пък убиха над 300 души и струваха на китайското стопанство най-малко 17.6 млрд. долара. Сред другите бедствия, нанесли щети за милиарди долари са наводненията в Канада, късният пролетен мраз във Франция, поразил лозята, и циклонът в Индия и Бангладеш през май.
"Цената на климатичната промяна през тази година бе жестока", коментира Кат Креймър – автор на изследването на "Крисчън ейд". И допълва, че, "очевидно светът не е способен да гарантира безопасност и просперитет".
2021-а ще е шестата година с природни бедствия, нанесли поражения за над 100 млрд. долара, пише в доклада на организацията като се позовава на данни на застрахователя "Аон". И шестте визирани години са след 2011-а.
Авторите на анализа оценяват пораженията на база на застрахованите щети, което означава, че действителната цена на тези бедствия със сигурност е по-голяма. Изчисленията по правило са по-високи в по-богатите държави заради по-високите оценки на имуществото и на застраховките, а някои от най-смъртоносните природни катаклизми на 2021-а поразиха по-бедните страни, които имат малък принос за глобалното затопляне. Например, наводненията в Южен Судан принудиха 800 хил. души да напуснат домовете си. Източна Африка пък бе сполетяна от опустошителна суша, която се очаква да продължи до средата на 2022-а. Това изважда на показ поредната несправедливост на климатичната криза, посочва "Крисчън ейд" и предупреждава, че тези явления ще продължат, ако няма конкретни действия за редуциране на вредните емисии.
В средата на декември най-голямата презастрахователна компания в света – "Суис ре", информира, че понесените щети от природни бедствия и екстремни климатични явления през тази година са приблизително 250 млрд. долара. Това е с 24% повече отколкото през 2020-а, а цената само за застрахователния бранш е четвъртата по големина от 1970-а насам.
Парижкото споразумение за глобалното затопляне, чиято цел е да се задържи повишението на температурата на планетата под 1.5 градуса по Целзий, няма да изпълни задачата си, ако не се предприемат спешни мерки. Много повече трябва да се направи през 2022-а за предоставянето на финансова помощ на уязвимите държави, включително да се създаде фонд за справяне с пораженията от природните катаклизми. Според изследването, този аспект не е бил засегнат на тазгодишните световни разисквания COP26 за климата в Глазгоу.
"Крайно разочароващо е, че на COP26 не бе учреден фонд за подкрепа на хората, които търпят постоянни загуби от промяната на климата", посочва анализът на "Крисчън ейд". И приканва този фонд да е глобален приоритет през 2022-а.