Еврогаранции за по-евтини бизнес кредити

евро

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) завършва ударно 2021 г. в България – с подписването на споразумения с две банки, опериращи у нас. Това ще даде възможност за отпускането на близо 800 млн. евро под формата на кредити за бизнеса при облекчени условия. Като цяло партньорството между фонда и българските банки бе силно през цялата година. Доколко обаче бизнесът е готов да рискува с поемането на нови задължения пък дори и при по-изгодни условия, остава въпрос с повишена трудност на фона на нестихващата икономическа криза, изправила фирмите до стената. 

На 28 декември ЕИФ съобщи, че е сключено споразумение с италианската група "УниКредит", което ще позволи на банката да отпусне до 1 милиард евро финансиране на малки и средни предприятия в нашата страна, Словакия, Словения и Хърватия. Конкретно за България европейският фонд ще издаде гаранции в размер до 185 млн. лв., а от своя страна "УниКредит Булбанк" ще може да предлага заеми и други финансови продукти на малкия и среден бизнес при по-изгодни условия, включително

намалени лихвени проценти, по-дълги гратисни периоди,

по-ниски изисквания за обезпечение или удължени падежи. Заемите ще бъдат достъпни за дружествата, работещи в секторите на икономиката, най-силно засегнати от пандемията, заявиха от Европейският инвестиционен фонд, без дава посочват конкретни отрасли. 

Седмица по-рано друга кредитна институция от топ 5 на българския пазар по размер на активите – "Пощенска банка", оповести, че е подписала две нови гаранционни споразумения с ЕИФ. Те са за създаване на портфейл от кредити в размер до 650 млн. евро.

"Включването в програмата ще даде възможност на банката да предостави улеснен достъп до финансиране на бизнеса при преференциални условия, подкрепяйки ликвидните нужди и проекти на малки, средни и междинни предприятия в настоящата предизвикателна икономическа среда. Програмата е отворена за участие на компании от всички сектори, като могат да кандидатстват както малки и средни предприятия с до 250 служители и годишен оборот до 97,5 млн. лв., така и междинни компании с персонал до 500 души. Допуска се финансиране за инвестиционни и оборотни нужди, както и рефинансиране на съществуващи задължения. Програмата е отворена за кандидатстване до края на 2022 година", уточниха от "Пощенска банка". 

В края на септември Европейският инвестиционен фонд разшири партньорството и с "Обединена българска банка" (ОББ). Споразумението помежду им даде карт бланш на ОББ да създаде портфейл от 74 млн. евро за предоставяне на заеми при преференциални условия с цел преодоляване на последствията от COVID-19. Програмата допуска и пълното рефинансиране на задължения. В допълнение банката поясни, че максималният размер на финансиране на ниво кредитоискател и свързани лица е приблизително 2.2 млн. лева, като се допуска лимитирано като размер финансиране и на фирми от сектор "Земеделие". Максималният срок за инвестиционните кредити е до 120 месеца, а за оборотно нужди – до 36 месеца. 

Две споразумения с ЕИФ през годината сключи и "Райфайзенбанк България", която се очаква скоро да се слее именно с ОББ. 

Горе долу по същото време и Българската банка за развитие започна нова програма

с подкрепата на Паневропейския гаранционен фонд.

Схемата е в размер на 40 млн. евро и предвижда отпускането на директни заеми с по-ниски от стандартните изисквания за обезпечение и самоучастие, в зависимост от проекта и бизнес историята на кандидатстващите фирми. Кредитите за компании с творчески дейности, които са сред най-засегнатите от пандемията, са до 500 хил. лева. А основни предимства са намаленото изискване за обезпечение и минимално самоучастие – 10% от търсения заем. Новосъздадените компании без кредитна история, които са с най-затруднен достъп до финансиране, могат да кандидатстват за заеми с таван до 250 хил. лева, без да е нужно да залагат имуществото си или да търсят платежоспособен съдлъжник. Гаранция за банката ще е закупеният чрез заема актив. 

Малките и средните предприятия от всички сектори, които не попадат в другите два сегмента, също могат да се възползват от по-добри условия по заемите: от 100 хил. до 5 милиона лева, за срок до 10 г. и гратисен период до 18 месеца. За тях е предвидена и възможността за финансиране без обезпечение и с

намалени изисквания за собствено участие

– 2 пъти по-ниско от стандартните нива.

Изобщо активността на Европейския инвестиционен фонд у нас през последните две години се потвърждава от данните на Асоциацията на банките в България. Според тях през 2020 г. фондът е привлякъл 328 млн. евро в нови операции за финансиране на малки и средни предприятия, чрез които се дава възможност за предоставяне на почти 1.8 млрд. евро. От тази сума 1.2 млрд. евро са насочени към предоставяне на ликвидност за малки и средни предприятия, най-вече в отговор на кризата, предизвикана от коронавируса. С активното участие на банките инструментите на ЕИФ достигат до над 22 хил. дружества, около половината от които са микропредприятия.

Въпреки всичко е необходимо да се отбележи, че много компании от месеци отбелязват спад в търсенето на техните стоки и услуги и много от тях дори се борят да останат в бизнеса. Така че схемите на Европейския инвестиционен фонд реално могат да се разглеждат единствено като допълнение към инструментите на национално ниво. В този ред на мисли би следвало предприемачите да прибягват към подобни заеми при по-изгодни условия, ако смятат да правят инвестиции, особено в дигиталната и устойчива трансформация, което изисква огромни капиталови разходи.

В крайна сметка оцеляването на пазара се оказва прекалено трудно, ако се разчита само на европейска кредитна подкрепа, без гръб от националните власти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст