Заради нулевите лихви: Расте интересът към взаимните фондове

лихви

"Банка ДСК" обяви, че през 2021 г. интересът от страна на домакинства и фирми към различните форми за инвестиции във финансови инструменти и управление на средствата им е значително засилен. 

"Практически нулевите лихви по традиционните банкови депозити дават силен тласък на колективните схеми за инвестиране и общите активи на местните фондове нарастват с повече от 840 млн. лв. през годината", се казва в съобщение на банката, което отразява резултатите на дъщерното й дружество "ДСК Взаимни Фондове".

Отбелязано е, че активите на "ДСК Взаимни Фондове" се увеличават със 171 милиона лева, което е най-голямото годишно изменение в историята им – ръст от почти 90% за дванадесет месечния период.

Взаимните фондове представляват форма на колективно инвестиране, при която парите на множество инвеститори се обединяват, за да се вложат в различни ценни книжа. Например акции, облигации, финансови инструменти, деривати, търгувани на различни пазари в цял свят.

При нарастване на стойността на ценните книжа в портфейла на даден фонд, стойността на дяловете, които инвеститорите са купили, също нараства. Когато в такъв случай инвеститорът продаде дяловете си, той има печалба. Доходността на един дял се изчислява от управляващите дружества и се публикува на сайтовете им.

В същото време лихвената статистика на БНБ показва, че през ноември средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове е 0.09%, а по тези в евро намалява до 0.10 процента. Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро остават на нива от 0.00%, а средните лихвени проценти по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро се запазват на нива съответно от 0.15% и 0.20 на сто.

"Инвеститорите трябва да имат предвид, че стойността на дяловете на фонд и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и те поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Инвестициите в дялове на фонд не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата, или с друг вид гаранция. Бъдещите резултати от дейността на фонда не са задължително свързани с резултатите от предходни периоди", уточняват обаче от "Банка ДСК".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст