Оттук нататък всички услуги, които ползваме на гише в банков офис, с банков служител, ще стават все по-скъпи, прогнозира кредитният консултант Тихомир Тошев.
Както "Банкеръ" вече писа, от началото на 2021 г. до края на ноември банките отчитат нетен доход от такси и комисионни в размер на 1.12 млрд. лв. при отчетени 1.04 млрд. лв. за цялата 2020-та. В същото време обаче банковите такси, начислявани по различни услуги, периодично поскъпват. От тази година например редица кредитни институции обявиха повишение на тарифите за услуги като разкриване на банкови сметки, внасяне и теглене на пари, преводи и използване на банкови карти.
Относно срочните депозити Тошев посочи, че банките, които предлагат такива депозити, вече са много малко, а повечето изобщо са премахнали тази възможност.
„Всички големи банки нямат лихви по депозитите. Банките са пълни с пари. Тъкмо бяха позаглъхнали последиците от предишната световна финансова криза и се появи коронавирус кризата, която накара потребителя, въпреки че не е толкова тежко финансова, като изключим сектори, които бяха засегнати много, но хората пак се настроиха спестовно и в момента българите държим над 62 милиарда в банките, а на банките това им е разход. Раздадените кредити са 28 милиарда. Другите пари тежат на банките, затова те не плащат лихви по депозитите. За свръхналичности банките въведоха такси – ако вие сте спестили над 400 000 лева, банката ви взема и такса", обясни той.
Тъй като повечето банки не плащат никакви лихви върху спестените средства, хората си държат парите в обикновени разплащателни сметки, допълни Тихомир Тошев.
Депозитите нараснаха, но много малка част от българите успяват да спестяват, коментира Тошев пред БНР.
„Малките депозити намаляват и се теглят. Масовият българин не може да заделя и даже харчи част от заделеното. Около 20% от българите са тези, които забогатяват повече и трупат повече депозити. 80% по-скоро са в другата част, където им се налага дори да харчат част от малките си спестявани“, поясни кредитният консултант.
Във всички сегменти на кредитирането през миналата година се наблюдава ръст. За покупка на жилища са изтеглени над 5 милиарда.