Управителят Асен Иванов превръща БНБ в чисто емисионна банка

БНБ сграда

На днешния ден можем да си спомним за финансиста Асен Иванов. На 18 януари 1926 той поема управлението на БНБ. През това време БНБ претърпява сериозни институционални промени, като се превръща в чисто емисионна банка и засилва своята автономия. Асен Иванов участва активно в преговорите по сключването на два важни външни заема – Бежанския от 1926 и Стабилизационния от 1928 година, под контрола на Финансовия комитет при Обществото на народите.

Асен Иванов е ръководител на българската делегация, провела преговорите за учредяване през 1927 година на Българската ипотекарна банка с участието на чуждустранни капитали. През 1930-а той договаря участието на БНБ в капитала на Банката за международни разплащания в Базел.

Асен Иванов подава оставка като управител на БНБ по здравословни причини на 29 август 1931 година.

За него всичко започва на 8 август 1869 г., когато се ражда в град Търново. По-късно завършва право и икономика в Женева.

След завръщането си, за кратко работи в съдебното ведомство. От 7 април 1897 е съветник към Централното управление на земеделските каси, а от 1 юли 1903 г. е техен директор. През следващата година касите се превръщат в Българска земеделска банка, а Иванов става неин администратор. В периода 1908-1910 той е управител на банката. Българска земеделска банка (БЗБ) е третата държавна банка в България след Българска народна банка и Пощенска спестовна каса. Тя е основана през 1904 година със специален закон и функционира до 1934 година, когато е обединена с Българска централна кооперативна банка в Българска земеделска и кооперативна банка. Банката играе ключова роля в стопанския живот на страната, като в началото на века отпуска около 30%, а към края на съществуването си – до 42% от обема на всички кредити. Делът ѝ във влоговете също нараства през този период от около 30% до 45 на сто.

От 1911 до 1926 година Асен Иванов е директор на Генерална банка. Той има големи заслуги за организирането на земеделския и занаятчийския кредит у нас.

Асен Иванов е един от основателите на първите популярни каси в София и Кюстендил. Той участва и в разработването на Закона за кооперациите.

Асен Иванов е основател, а до 1907 и председател на Чиновническото кооперативно дружество.

Той е бел редактор на списание „Взаимност“ – официален орган Земеделските кооперативни сдружения. Асен Иванов участва в редакционния колектив на „Списанието на митническото дружество“. Сътрудничи и на списанието на Съюза на популярните банки.

Асен Иванов е починал на 28 януари 1937 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст