Министър-председателят Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев обсъдиха с представители на Европейската банка за възстановяване и развитие и на Европейската инвестиционна банка стратегическите инфраструктурни проекти на правителството в сферата на транспорта и енергетиката, съобщиха в петък от правителствената пресслужба.
От "Дондуков 1" информират, че в хода на разговора е била дискутирана възможността тези важни за обществото проекти да бъдат реализирани със съдействието и по правилата на международните финансови институции, във възможно най-кратки срокове и в условия на максимална прозрачност.
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отчете в четвъртък, че е подкрепила българската икономика с 948 млн. евро през 2021 година. От операциите са се възползвали 5 900 дружества, а 126 000 работни места са получили подкрепа. Според ЕИБ се очаква Европейският гаранционен фонд, който е част от групата на банката, да привлече 2.7 млрд. евро нови инвестиции в България.
Представител на България в ЕИБ от ноември 2019 г. с мандат от три години е Лиляна Павлова, която бе министър на регионалното развитие, а след това и на европейското председателство, в две правителства на ГЕРБ.
Колкото до Европейската банка за възстановяване и развитие, към 31 декември 2021 г. банката е инвестирала в България общо близо 5 млрд. евро. В момента се изпълняват инвестиции за 1.02 млрд. евро. Страната ни се присъединява към ЕБВР през 1991 година. В управлението на банката страната ни се представлява основно от министъра на финансите. Като представители на България е записан също подуправителят на БНБ Нина Стоянова.
От 2019 г. представител на страната ни е и Карина Караиванова, която по времето на ГЕРБ бе председател на Комисията за финансов надзор.